Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > DLA BIBLIOTEKARZY > Dyskusyjne Kluby Książki > O projekcie

O projekcie

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich, adresowany przede wszystkim do osób korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 r. przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Działalność klubów w naszym województwie koordynuje Biblioteka Śląska w Katowicach. Moderatorami spotkań klubowych są głównie bibliotekarze, choć zdarza się także, że rolę osoby prowadzącej dyskusję przejmują sami klubowicze. Uczestnictwo w klubie jest bezpłatne.

Członkiem klubu może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań czy wykształcenia. Liczba klubowiczów w poszczególnych DKK jest różna i wynosi od kilku do 30 osób. Miłośnicy książki spotykają się średnio raz w miesiącu. Zadaniem biblioteki wojewódzkiej jest dostarczenie klubom wybranych książek oraz materiałów promocyjnych.

DKK podejmują też inne inicjatywy. W 2014 r. kluby w całej Polsce zorganizowały 113 takich wydarzeń, np.: warsztaty dla moderatorów „Płeć a literatura” (woj. lubuskie), „Klub małego krytyka” (woj. śląskie), „Zamiast komputera książka” (woj. podlaskie); wykłady dla moderatorów DKK „Chiny w literaturze pięknej i w reportażach” (woj. wielkopolskie); „Stare i nowe – tradycja i nowatorstwo w prozie dla młodych czytelników” (woj. pomorskie) czy wojewódzkie spotkania moderatorów (w 2014 r. odbyły się one w Olsztynie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku).

Od 2014 r. Dyskusyjne Kluby Książki przyznają tytułu Ambasadora Czytelnictwa – 17 listopada w Ambasadzie Francji odbyło się wręczenie wyróżnienia, które wraz ze statuetką i dyplomem, trafiło w ręce Erica-Emmanuela Schmitta, który jest jednym z najchętniej czytanych przez Dyskusyjne Kluby Książki autorów.

W całej Polsce w 2014 r. odbyły się 943 spotkania autorskie z takimi autorami jak m.in.: Sylwia Chutnik, Roma Ligocka, Grzegorz Kasdepke, Agata Tuszyńska, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Małgorzata Kalicińska, Angelika Kuźniak, Ziemowit Szczerek, Magdalena Grzebałkowska, Anna Onichimowska, Ewa Lipska, Joanna Olech, Adam Zagajewski czy Zygmunt Miłoszewski.


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.