Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > DLA CZYTELNIKÓW > Czytelnie i wypożyczalnia > Centrum Dokumentacji Europejskiej > O Centrum Dokumentacji Europejskiej

Owl Image 1 Owl Image 2 Owl Image 3 Owl Image 4

O Centrum Dokumentacji Europejskiej

Centra Dokumentacji Europejskiej (CDE) to sieć informacyjna, która została utworzona przez Wspólnoty Europejskie w 1963 r. w celu wspierania edukacji i badań w zakresie integracji europejskiej. Poszczególne Centra powstają na mocy umów zawieranych pomiędzy Komisją Europejską a ośrodkami akademickimi lub innymi placówkami naukowymi. Obecnie działa ponad 600 takich ośrodków na świecie, z czego około 400 w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Od 2005 r. na mocy nowych umów z Komisją Europejską sieć CDE funkcjonuje pod szyldem europejskiej sieci informacyjnej „Europe Direct”.

Centrum Dokumentacji Europejskiej w Katowicach powstało w 1992 r. z inicjatywy Europejskiej Akademii na Śląsku, natomiast od 1998 r. prowadzi swoją działalność w Bibliotece Śląskiej. Stanowi jedno z 20 centrów w Polsce, a jedyne w województwie śląskim.

Ośrodek gromadzi i udostępnia wydawnictwa o tematyce europejskiej, a poprzez stanowiska z dostępem do Internetu umożliwia przeglądanie stron instytucji, baz danych i serwisów Unii Europejskiej.

CDE oferuje pomoc w wyszukiwaniu materiałów, informuje o dostępnych źródłach informacji europejskiej, odpowiada na zapytania i kwerendy. Organizuje także spotkania o tematyce europejskiej, skierowane do młodzieży, studentów i innych zainteresowanych.

Symbol lokalizacji w katalogu elektronicznym OPAC: CDE

Do dyspozycji czytelników:

  • 7 miejsc,
  • 2 stanowiska komputerowe,
  • razem: 9 miejsc (liczba miejsc wspólna dla czytelń: Centrum Dokumentacji Europejskiej, Czytelni Dokumentów Życia Społecznego i Czytelni Samorządowej).

Centrum Dokumentacji Europejskiej
plac Rady Europy 1, 40-021 Katowice
tel.: (+48) 32 20 83 716
poniedziałek w godz. 12.00–18.00
wtorek, czwartek w godz. 10.00–18.00
środa, piątek, sobota w godz. 8.00–15.00


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.