Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > DLA CZYTELNIKÓW > Czytelnie i wypożyczalnia > Gabinety pracy indywidualnej > Gabinet bł. ks. dr. Emila Szramka

Gabinet bł. ks. dr. Emila Szramka

Gabinet bł. ks. dr. Emila Szramka (1887–1942), poświęcony jest pamięci wybitnego śląskiego duszpasterza, krzewiciela polskiej kultury na Górnym Śląsku, w którego księgozbiorze znajdują się książki pochodzące z jego niegdyś bogatej biblioteki.

Znajdziemy tu kilkadziesiąt woluminów spośród odnalezionych po wojnie prac opublikowanych w XIX i XX w., prezentowane są m.in. dary, które ks. dr Emil Szramek przekazywał w latach 30. Bibliotece Sejmu Śląskiego (poprzedniczce Biblioteki Śląskiej).

W tradycji badań śląskoznawczych ks. dr Emil Szramek zajmuje miejsce szczególne. To wybitny górnośląski humanista, gorący patriota, działacz społeczny, badacz i mecenas kultury, a także niezłomny duszpasterz i męczennik. W gabinecie znajdują się prace i materiały związane z osobą księdza Emila Szramka i dokumentujące jego działalność.

Gabinet bł. ks. dr. Emila Szramka

Czytelnia Główna
Gabinety pracy indywidualnej
plac Rady Europy 1, 40-021 Katowice
tel.: (+48) 32 20 83 760
poniedziałek w godz. 12.30–20.00
wtorek–piątek w godz. 8.00–20.00
sobota w godz. 8.00–15.00

Owl Image 1 Owl Image 2 Owl Image 3 Owl Image 4 Owl Image 6

Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.