Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Projekty > W trakcie realizacji > Podręcznik Edukacji Regionalnej

Podręcznik Edukacji Regionalnej

Termin realizacji: od 2012 r. do nadal

Podręcznik Edukacji Regionalnej ma stanowić pomoc dydaktyczną dla nauczycieli różnych przedmiotów, którzy chcą uwzględnić tematykę regionalną w pracy dydaktycznej. Przedstawiciele dyscyplin naukowych (socjologii, politologii, ekonomii, historii, językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii sztuki, teologii, geografii i biologii) wybrali kilka kluczowych zagadnień, które wymagają głębszego omówienia.

Podręcznik został przystosowany do możliwości poznawczych uczniów gimnazjum, jednak wybrane tematy można omawiać w ostatnich klasach szkoły podstawowej i pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych.

Treść podręcznika składa się z ponad 120 zagadnień z zakresu: geografii, biologii, języka polskiego, historii, WOS-u, sztuki czy religii i została podzielona strukturalnie na zagadnienia:

  • ogólne – dotyczące całego województwa śląskiego,
  • modułowe – związane z wydzielonymi subregionami: Górnym Śląskiem, Śląskiem Cieszyńskim i Podbeskidziem, Zagłębiem Dąbrowskim oraz Ziemią Zawierciańską, Ziemią Częstochowską i Ziemią Jaworznicką.

Pod względem tematycznym, oprócz klasycznego podziału na przedmioty, występuje podział na trzy bloki: społeczeństwo, kultura i przyroda. Zaprezentowany wachlarz tematów lekcyjnych będzie podlegał dalszej rozbudowie (szczególnie w przypadku modułów) dzięki współpracy z nauczycielami regionalistami z poszczególnych subregionów.

Planowane na lata 2016–2017 spotkania z nauczycielami, pozwolą nie tylko na prezentację podręcznika, ale także na wymianę doświadczeń i określenie dalszych kierunków rozwoju.


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.