Nazwa Biblioteki Śląskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją

Spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją

21 marca 2017 r., godz. 17.00

Biblioteka Śląska oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Katowice zapraszają na promocję IX tomu „Kresowej Atlantydy” z cyklu „Historia i mitologia miast kresowych” i spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją.

O książce:
W IX tomie „Kresowej Atlantydy” znów wyprawiam się na Wołyń. Po Łucku, Kiwercach i Przebrażu przyszedł czas na Krzemieniec i Kisielin. Pisałem ten tom w czasie, gdy na ekrany wchodził film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”.
Główną zasługą filmu „Wołyń” jest to, że obrazem nazwał po imieniu banderowskie ludobójstwo. Złamał szkodliwe tabu w polskiej kinematografii. Nic nie przyniosą debaty, na ile film ten jest szkodliwy bądź pożyteczny w dziele polsko-ukraińskiego pojednania. Taki film powinien powstać, bo tego wymagała polska trauma i polska racja historyczna. „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego jest hołdem oddanym ofiarom.
Należy tylko żałować, że „Wołyń” Smarzowskiego jest spłaszczony tematycznie, bo jest to historia Wołynia plebejskiego. Akcja dzieje się w jakimś skansenie, gdzie nie ma ani jednego domu murowanego. Bieda wygląda z każdego kąta. Taki Wołyń też był. Ale rzecz w tym, że nie tylko taki. Mam w dyspozycji tysiące zdjęć z Wołynia, na których są zadbane murowane dwory, pałace, budynki szkół, barokowe kościoły, cerkwie i synagogi. Ludzie dobrze ubrani, szczęśliwi. Domy z werandami porosłymi winnym bluszczem. I taki Wołyń – obok tego plebejskiego – pokazuję w mojej „Kresowej Atlantydzie”. Nie wymyślam go. Dokumentuję to fotografiami.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
Plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Parnassos

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.