Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Kobiety na szlakach gór wysokich w XIX w.

Kobiety na szlakach gór wysokich w XIX w.

8 marca 2017 r., godz. 12.00

Góry fascynowały ludzi od wieków i przyciągały do siebie miłośników górskich szczytów. Walery Eliasz Radzikowski, autor przewodników tatrzańskich i współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego, powiedział, że „w kim tkwi chociaż iskra poezji, ten na widok gór odczuwa do nich pociąg nieokreślony…”. Tę fascynację podzielały również kobiety, które od niemal dwóch stuleci podejmowały wyzwania wspinaczki i święciły triumfy na wielu szczytach. W świecie zdominowanym przez mężczyzn walczyły o prawo do zdobywania gór i z trudem zmieniały tę dziedzinę, pozostawiając w niej także swój ślad.

Dzisiaj Tatry zostały dogłębnie zbadane – wszystkie szczyty, turnie, żleby i przełęcze zostały nazwane, a nasze piękne góry odwiedza rocznie kilka milionów turystów. Trudno wyobrazić sobie, jakie przeszkody musiały pokonać prekursorki górskiej turystyki.

W trakcie spotkania dowiemy się, kim była pierwsza Polka, która wyruszyła w Tatry w celach rekreacyjnych, jaka moda obowiązywała w czasie górskich wycieczek w XIX w. oraz jakiego sprzętu wspinaczkowego używano w tamtym okresie.

Spotkanie poprowadzi Krystian Szczęsny z Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Zapraszamy!

Biblioteka Śląska
ul. Ligonia 7
40-036 Katowice
sale konferencyjne nr 112-114

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.