Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Nieznane oblicza – Mieczysław Karłowicz

Nieznane oblicza – Mieczysław Karłowicz

11 kwietnia 2017 r. godz. 12.00

„Nieznane oblicza” to cykl spotkań w Bibliotece Śląskiej, podczas których przedstawiamy mało znane fakty z życia wybitnych odkrywców, ludzi nauki, kultury i polityki – od średniowiecza po czasy współczesne.

Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 r. w Wiszniewie. Zapisał się na kartach historii nie tylko jako kompozytor, ale również jako pionier polskiego taternictwa. W 1907 r. zamieszkał na stałe w Zakopanem. Aktywnie działał w Towarzystwie Tatrzańskim i wraz z Mariuszem Zaruskim stworzył podwaliny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Publikował artykuły z wędrówek górskich, pasjonował się wspinaczką, jazdą na nartach, fotografiką. Jego fotografie tatrzańskie zostały zebrane w albumie „Karłowicz w Tatrach”.

Rozwijającą się karierę muzyczną przerwała tragiczna śmierć kompozytora. Mieczysław Karłowicz zginął w Tatrach 8 lutego 1909 r. – przysypany lawiną na wschodnich zboczach Małego Kościelca. W 1976 r. w stulecie jego urodzin Wojciech Kilar skomponował poemat „Kościelec 1909”, który jest rodzajem epitafium dla Mieczysława Karłowicza.

Spotkanie poprowadzi Krystian Szczęsny z Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
ul. Ligonia 7
40-036 Katowice
sale konferencyjne nr 112-114

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.