Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie Klubu Dobrej Książki

Spotkanie Klubu Dobrej Książki

22 czerwca 2017 r., godz. 17.00

Książkę „Projekt «Orfeusz»” Marka K. E. Baczewskiego przedstawi Konrad C. Kęder – pisarz, muzyk, wydawca i redaktor m.in. kwartalnika literackiego „FA-art”, autor szkiców krytycznoliterackich, antologii poetyckich i felietonów literackich. Jako Cezary K. Kęder publikuje powieści, ostatnio: „Rurand. Prequel” (2013), książki poetyckie, m.in. „Straszny melodramat (no i to serduszko)” (2010) oraz albumy muzyczne pod szyldem Formacji Fantazman, np. „Skomlenie EP” (2014).

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska

O książce:
Wiersze M.K.E. Baczewskiego – jakie są? Wchodzą w dialog, w gruncie rzeczy są dialogiem, zapraszają do rozmowy i jednocześnie pozbawione są banalności niezobowiązujących pogaduszek. Klarowne, oparte na podstawowych językowych i pojęciowych opozycjach, a przy tym zupełnie nieprzewidywalne. Napisane, po prostu napisane – z dezynwolturą równą precyzji wyrazu. Dostrzegają świat taki, jaki odbija się w języku, współczesne. Zaangażowane wprost, gdyż wykonują pracę u podstaw. Osobiste, przez to też dojmujące, mimo szczątkowego ekshibicjonizmu emocjonalnego.
Opinie o wierszach M.K.E. Baczewskiego tworzą listę pochwał, zaś autor? Listy obecności obejmujące nazwiska poetów właściwie nie uwzględniają tego autora. Być może także dlatego, że być poetą chce M.K.E. Baczewski tak samo, jak tego nie chce. Zbyt podejrzliwy wobec roli poety, zamiast osadzić się w niej lub obsadzić w innej, raczej zasłoni się ironią: „Tak naprawdę poezja polega na kłapaniu paszczą i produkowaniu wiatru”. W ten sposób bodaj usiłuje tchnąć w nią życie. Namysł nad życiem, filozofia często obywa się bez ironii, ale czy współczesna poezja może być bez ironii? Wątpię.
Wątpi przede wszystkim M.K.E. Baczewski. „Projekt «Orfeusz»”, tom i wiersz o tym tytule, jest oparty na fundamentalnej wątpliwości dotyczącej tego, czy warto spoglądać za siebie, skoro mamy dobry przykład z mitologii, że obejrzawszy się, dostrzeżemy nic. „Nic nas nie uratuje” – stwierdza trzeźwo M.K.E. Baczewski. I dodaje pytanie: „Dlaczego wzywamy na ratunek właśnie nic?”.
Konrad C. Kęder

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Benedyktynka

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.