Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Zderzenia Literackie – Festiwal Ars Cameralis

Zderzenia Literackie – Festiwal Ars Cameralis

10 listopada 2017 r., godz. 18.30

Pochwała głupoty. XXI wiek – przygoda niepewności
Dyskusja: AGATA BIELIK-ROBSON, TADEUSZ SŁAWEK, ZBIGNIEW MIKOŁEJKO, KRZYSZTOF KOEHLER
Prowadzenie: GRZEGORZ JANKOWICZ
Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
Wstęp wolny

Mądry szuka ucieczki w starych księgach, głupi pchając się wręcz do niebezpiecznych spraw, prawdziwej uczy się roztropności”.
Erazm z Rotterdamu

TADEUSZ SŁAWEK
Polonista i anglista, poeta, eseista, literaturoznawca, związany z Uniwersytetem Śląskim, którego rektorem był w latach 1996–2002. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. Autor kilkunastu książek eseistycznych oraz wielu książek z zakresu historii i teorii literatury, a także monumentalnej pracy o H.D. Thoreau, zatytułowanej „Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata” oraz monografii „NICowanie świata. Zdania z Szekspira”. Ostatnio wydał „U-chodzić”. Od lat wraz z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim tworzy wyjątkową formę literacko-muzyczną: esej na głos i kontrabas.

AGATA BIELIK-ROBSON
Mieszka w Warszawie i Nottingham. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz jako profesor Jewish Studies na Wydziale Teologii i Religioznawstwa w University of Nottingham. Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury oraz filozofią religii, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa żydowskiego. Jej książki publikowane są zarówno po polsku, jak i angielsku, m.in. „Na drugim brzegu nihilizmu”, „Inna nowoczesność”, „Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje”, „Jewish Cryptotheologies of Late Modernity: Philosophical Marranos” czy zbiór esejów redagowany wspólnie z Adamem Lipszycem, zatytułowany „Judaism in Contemporary Thought. Traces and Influence”. Obecnie pracuje nad książką „Another Finitude. Jews against Heidegger”.

KRZYSZTOF KOEHLER
Poeta, krytyk literacki, eseista, badacz staropolszczyzny, publicysta, analityk literatury, autor powieści, scenarzysta filmowy i librecista operowy. Współzałożyciel „bruLionu”, wykładowca akademicki, zastępca dyrektora Instytutu Książki, a także ultramaratończyk. W swoich utworach podkreśla przywiązanie do chrześcijańskiego modelu kultury. Za tomik „Od morza do morza” był nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. W 2014 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Wnuczka Raguela”. W 2012 roku zaczął prowadzić autorski internetowy projekt hipertekstu poświęconego kulturze sarmackiej – Palus Sarmatica. Był dyrektorem TVP Kultura.

ZBIGNIEW MIKOŁEJKO
Filozof i historyk religii, eseista oraz pedagog. Kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Autor blisko tysiąca publikacji w dziewięciu językach, w tym książek „Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma”, „Żywoty świętych poprawione”, „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa”, „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu”, „Żywoty świętych poprawione ponownie”, „Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu”, „Kim jestem dla ciebie…”, „Elementy filozofii” czy „Mity tradycjonalizmu integralnego”. Posłowiem i wstępami opatrywał dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków, m.in. Karen Armstrong, Dalaj Lamy, Eugena Drewermanna, Hansa Künga, Jacques'a Le Goffa oraz Margaret Starbird.

GRZEGORZ JANKOWICZ
Filolog, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami”, „Cmono. Rozmowy z pisarzami”, „Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia” czy „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje”. Niedawno ukazała się jego książka „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata”. Wspólnie z Alberto Manguelem napisał książkę „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature”.

 

Biblioteka Śląska
ul. Francuska 12
40-015 Katowice

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.