Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Poetyckie Zaduszki z twórczością Tadeusza Kijonki

Poetyckie Zaduszki z twórczością Tadeusza Kijonki

9 listopada 2017 r., godz. 12.00

„Każdy dzień nas do siebie zbliża” to zdanie wyryte na grobie Edwarda Kijonki, młodszego brata poety i wieloletniego redaktora miesięcznika „Śląsk” – Tadeusza Kijonki. Dziś, kiedy cytowane słowa odnoszą się również do ich niedawno zmarłego autora, przychodzi czas zadumy i refleksji. W listopadzie, miesiącu nostalgii i pytań o kres ludzkiej egzystencji, warto porozmawiać o znakomitych wierszach Tadeusza Kijonki i jego przesłaniu dla żyjących.

Tadeusz Kijonka to jeden z najznakomitszych współczesnych pisarzy na Śląsku. Zasłużony działacz, polityk, redaktor, dziennikarz i animator kultury. Przez swoją pracę zawodową i działalność publicystyczną był słabo kojarzony z liryką, a jest to najpiękniejsza sfera jego aktywności. Kolejne tomiki poetyckie tworzą imponującą całość, którą warto zaprezentować szerszemu gronu odbiorców.

Wykład będzie nawiązywał do czerwcowego spotkania, na którym omawiano literacką drogę Tadeusza Kijonki od debiutu po wiersze najnowsze, tak by spiąć klamrą lata 1936–2017.

Poczytamy też wiersze poety, by poczuć smak słów…

Prowadzenie: dr Edyta Antoniak-Kiedos, autorka pracy doktorskiej na temat poezji Tadeusza Kijonki, pracownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej, sekretarz redakcji kwartalnika „Guliwer”.

 

Biblioteka Śląska
ul. Ligonia 7
40-036 Katowice
sale konferencyjne nr 112-114

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.