Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie Klubu Dobrej Książki

Spotkanie Klubu Dobrej Książki

30 listopada 2017 r., godz. 17.00

Książkę „Elizje” Elizy Kąckiej przedstawi dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka – historyk literatury, komparatystka, edytorka, animatorka kultury.Współzałożycielka (w 2005 r.) kwartalnika „Tekstualia” oraz fundacji Between. Pomiędzy. Pracuje w Zakładzie Komparatystyki w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska

O książce:
Po raz pierwszy spotkałem Królewnę Pól Elizejskich dawno temu, o piątej nad ranem, gdy wychodziłem z metra. Tańczyła, śmiała się; rzekła mi: „Gdyby pan wiedział, jaka jestem szczęśliwa, przez całą noc piłam szampana.”
Po raz drugi spotkałem ją w tej książce. Znowu tańczy, jest na rauszu i się śmieje. Ale to ja jestem szczęśliwy.
Marek Bieńczyk

Żeby istniały królewny szczęśliwe, niezbędne są królewny nieszczęśliwe. By zaistniały królewny kompletne, muszą być obok królewny niekompletne. Ale czy królewny nieszczęśliwe uszczęśliwia istnienie królewien szczęśliwych? Czy królewny niekompletne ukompletnia istnienie kompletnych? Bynajmniej. I tak rośnie przepaść między logiką a etyką. I o tym jest ta książka.
Jan Gondowicz

Może i są uwodzicielskie, ale to nie znaczy, że chcą się za wszelką cenę  podobać. Bo czasem ustawiają się tyłem do czytelnika i stają się krnąbrne. Bo tylko sprytnie udają powiastki o jakichś para-królewnach. A przecież to teksty o tekstach, być może o samej – za przeproszeniem – literaturze? Inteligentne, mutujące, obliczające się nawzajem jak komputerowe programy. Raz ironiczne, a raz żarliwe. Metafora co rusz się wynaturza, a zaraz potem prostuje, jakby się – ot, tak sobie – przeciągała. Jednym słowem: to prawdziwie dziwna książka. A czy może być coś przyjemniejszego niż czytanie dziwnych książek? Pomówmy otwarcie: raczej nie.
Agnieszka Wolny-Hamkało

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
sala Benedyktynka

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.