Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > „Sienkiewicziana w zbiorach Biblioteki Śląskiej”

„Sienkiewicziana w zbiorach Biblioteki Śląskiej”

25 stycznia 2018 r., godz. 12.00

W czasie spotkania przypomnimy postać Henryka Sienkiewicza, pierwszego polskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, bywalca warszawskich i krakowskich salonów, który stał się bohaterem jednego z największych skandali towarzyskich XIX-wiecznej Polski za sprawą swojego krótkiego i burzliwego małżeństwa z Marią Wołodkowiczówną. Dla współczesnych był autorytetem w kwestiach artystycznych, ulubieńcem kobiet oraz ikoną stylu, mężczyźni, chcąc się do niego upodobnić, zapuszczali brody zwane „hiszpankami”.

Prezentacja przedstawia najcenniejsze zbiory Biblioteki Śląskiej związane z biografią i twórczością Henryka Sienkiewicza, takie jak: autografy powieściopisarza, pierwodruki najważniejszych dzieł, edycje ilustrowane m.in. przez Jana Stykę, Piotra Stachiewicza czy Juliusza Kossaka bądź opatrzone wizerunkiem pisarza, dokumenty związane z osobą Noblisty i pamiątki po Mariach jego życia.

Spotkanie poprowadzi dr Marta Kasprowska-Jarczyk z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej.

Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
ul. Ligonia 7
40-036 Katowice
sale konferencyjne nr 112-114

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.