Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Wernisaż wystawy „Jak Polak w Brazylii kolej budował...”

Wernisaż wystawy „Jak Polak w Brazylii kolej budował...”

16 maja 2019 r., godz. 12.00

Wernisaż wystawy
„Jak Polak w Brazylii kolej budował... brazylijskie losy rodziny Wierzbowskich”.

Ekspozycję dokumentującą przebieg budowy najdłuższej w Brazylii linii kolejowej liczącej 314 km, budowanej w latach 1909–1914, przygotowano w rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Brazylią i Polską.

Na wystawę złożyły się reprodukcje unikatowych materiałów ze spuścizny rodziny Wierzbowskich. Zaprezentowano przede wszystkim fotografie z lat budowy kolei, będące szczególnym pamiętnikiem budowniczego oraz ręcznie wykonane mapy – wówczas jeszcze dziewiczych – terenów wzdłuż rzeki Rio de Peixe. Kolekcję tę zgromadził Teofil Witold Wierzbowski (1883–1956), orędownik spraw polskich w Brazylii, autor rozprawy o systemie administracyjnym tego kraju. Po powrocie do Polski w 1923 r. pracował jako mierniczy, a później kierownik powierzchni (w latach 1924–1953) w kopalni Bielszowice i kopalni Barbara w Chorzowie. Bogatą i niezwykłą kolekcję rodziny Wierzbowskich ofiarowali Bibliotece Śląskiej w Katowicach 29 lipca 2005 r. Państwo Ewa Sońska i Jerzy Łuka.

Ekspozycja czynna od 13 do 31 maja 2019 r.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
Galeria Holu Głównego

[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.