Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Projekt „Digitalizacja czasopism regionalnych z lat 1887–1939”

Projekt „Digitalizacja czasopism regionalnych z lat 1887–1939”

Biblioteka Śląska rozpoczęła digitalizację zbiorów w ramach projektu „Digitalizacja czasopism regionalnych z lat 1887–1939” finansowanego ze środków Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet: „Digitalizacja”. Projekt będzie realizowany do końca 2015 roku, a jego wartość wynosi 730 028 zł.

Projekt jest etapem długofalowego formowania pełnej kolekcji czasopism regionalnych w XIX i XX wieku, udostępnianej jako unikalna baza źródłowa dla naukowców, studentów, miłośników historii regionu, pracowników instytucji kultury i globalnej publiczności. Zdecydowano się na edycje prasy polskiej z tego okresu, w miarę kompletne, często udostępniane czytelnikom i cytowane w pracach naukowych. Wybrane tytuły to:

„Gazeta Robotnicza” (wyd. Berlin, Katowice),
„Nowiny Raciborskie” (Racibórz),
„Katolik Codzienny” (Bytom),
„Głos Śląski” (Gliwice),
„Górnoślązak” (Katowice), kontynuacja,
„Polak” (Katowice), kontynuacja.
Zestaw uzupełnia popularny na Górnym Śląsku dziennik niemiecki „Der Oberschlesische Wanderer”.

Wybrane tytuły uzupełnią zbiór udostępnianych w ŚBC czasopism (http://www.sbc.org.pl/dlibra/text?id=wykaz-czasopism), dokumentując szczegółowo przede wszystkim okres istotnych zmian historycznych w regionie: polskie odrodzenie narodowe XIX–XX wieku; kampanię plebiscytową i walki powstańcze (z istniejącymi już w sieci materiałami archiwalnymi w NDAP skompletowane zostaną wszystkie źródła na temat powstań śląskich); funkcjonowanie polskiego województwa śląskiego.

Dzięki przyznanym środkom zakupiono wyposażenie w postaci dwóch skanerów dziełowych, sześciu stanowisk korektorskich oraz serwera kompresji wraz z oprogramowaniem do OCR. Realizowany projekt powiększy zasób ŚBC o blisko 230 000 skanów, tj. ponad 38 000 publikacji udostępnionych czytelnikom na całym świecie.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Kultura+
mkidn   nia   kultura   digitalizacja


[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.