Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie Klubu Dobrej Książki

Spotkanie Klubu Dobrej Książki

29 stycznia 2014 r., godz. 17.00

Biblioteka Śląska
sala Benedyktynka
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

Książkę Ignacego Karpowicza „Sońka” nominowaną do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki przedstawi dr hab. prof. ATH Ireneusz Gielata – historyk literatury, pracownik Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Dariusz Nowacki.
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska.

O książce:
Posłaniec, malak, anioł śmierci przybył, by wysłuchać opowieści życia Sońki: historii zakrwawionej szmaty i starego psa w obroży z gotyckimi literami, największej z wojen, nienawiści i upokorzenia. A przede wszystkim historii pożądania i zakazanej miłości, potężnej, niepojętej, przekraczającej język i świat. Miłości pięknej dziewczyny do najeźdźcy w czarnym mundurze. W małej wsi na Podlasiu...
Notka wydawnicza

Igor pytał o Sońkę. Jaka była? Mówcie śmiało. Ludzie mówili: „biała” albo „kulawa”. Albo: „dobra”. Dlaczego pozwolili jej dożyć naturalnej śmierci? Przecież nie z litości ani z dobroci. Oni nie zapominali i nie przebaczali. Nie liczyli na sprawiedliwość, nie byli szaleni.
Po pewnym czasie, po litrach alkoholu, zaczęli mówić. Sońka była szeptucha. Potrafiła rzucić urok na krowę, żeby zdechła. Sońka to była nasza kara za paskudztwa wojny. Nasza pamięć, mówili ci najbardziej pijani i refleksyjni, źli jesteśmy, źli, a ona najgorsza z nas wszystkich. Sońka, ona pomagała, mówili inni, umiała zamawiać popiołem.
Fragment powieści

Wstęp wolny!
Zapraszamy!


[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.