Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Struktury Miast – ferie zimowe dla dzieci

Struktury Miast – ferie zimowe dla dzieci

2–13.02.2015, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

Tematem przewodnim warsztatów będą różnorodne przestrzenie, jakie możemy odnaleźć w miastach – zarówno architektoniczne, naturalne, jak i filmowe, literackie oraz wykreowane przez dziecięcą wyobraźnię.

Program zajęć:

I tydzień
Zajęcia artystyczno-literackie i działania twórcze, przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat.

2.02.2015, godz. 11.00–12.30 – „WY.myśl.MIASTO” – warsztaty literacko-filmowe; prowadzenie: Anastazja Hadyna
3.02.2015, godz. 10.00–11.30 – „To są Katowice” – warsztaty literacko-artystyczne; prowadzenie: Anna Duda
4.02.2015, godz. 10.00–11.30 – „Mapa emocjonalna miasta” – warsztaty twórcze; prowadzenie: Ewa Kokot
5.02.2015, godz. 10.00–11.00 – koncert muzyki klasycznej „Z czego składa się muzyka” w ramach cyklu Dźwiękomalowanie, zorganizowany przy współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia.
5.02.2015, godz. 11.00–12.30 – „Zoom na ogrody sztuk” – warsztaty literacko-artystyczne; prowadzenie: Ewa Muc
6.02.2015, godz. 10.00–11.30 – „Na tropie Wielkiej Architektury” – wycieczka miejska; prowadzenie: Iga Herok-Turska

II tydzień
Ten tydzień ferii przygotowany został we współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych „Źródła” w ramach cyklu „NATURAlne ferie”. W tym czasie odbędą się warsztaty ekologiczne, gry, zabawy i działania kreatywne związane z naturą. Zajęcia z tego cyklu przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat.

9.02.2015, godz. 10.00–13.00 – „Poniedziałek ze zwierzętami”
10.02.2015, godz. 11.00–14.00 – „Wtorek w górach”
11.02.2015, godz. 11.00–14.00 – „Środa z lasami”
12.02.2015, godz. 11.00–14.00 – „Czwartek na pustyni”
13.02.2015, godz. 11.00–14.00 – „Piątek na bagnach”

Prosimy o zgłoszenia na adres: domoswiatowy@bs.katowice.pl lub telefonicznie: 32 25 54 321

Opisy zajęć:

I tydzień
Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 7–12 lat. Przewidywana liczba uczestników: do 25 osób na każdym spotkaniu.

„Mapa emocjonalna miasta”
Ewa Kokot

Przestrzeń publiczna jest istotnym składnikiem struktury urbanistycznej. Scala miasto z człowiekiem, który je zamieszkuje. W odróżnieniu od pojedynczych budynków, które mają zdeterminowane formy i funkcje, przestrzeń publiczna jest zależna od przemian życia mieszkańców. Uczestnicy warsztatów będą mieli do dyspozycji zdjęcia budynków Katowic. Zastanowią się i „odnajdą” tkwiące w nich emocje i własny stosunek do tych obiektów. Wskażą przestrzenie wywołujące: lęk, przygnębienie, poczucie przyjemności i radość, zachwyt (ekscytuje), nadzieję (optymizm), a także miejsca uspokajające i pobudzające ciekawość.

Na podstawie wyborów powstaną indywidualne mapy miasta - ich miasta, które jest bliskie i daje poczucie bezpieczeństwa. Sięgniemy też po pokaz miast idealnych, nieistniejących w rzeczywistości (m.in. projektów Piera della Francesca), żeby poznać przykład takiej przestrzeni i zastanowić się, czy byłaby ona użyteczna. Porozmawiamy o idei miasta dzisiaj i tego wymarzonego, powracającego w formie utopii.

„WY.myśl.MIASTO”
Anastazja Hadyna

Warsztaty będą nawiązywały do twórczości filmowej reżysera Michela Gondry'ego („Dziewczyna z lilią”, „Jak we śnie”, „Ratunku! Awaria”) oraz jego animacji i teledysków. Ważnym elementem będzie również przypomnienie postaci Jana Głuszaka Dagaramy, który nazywany był architektem przyszłości. W nawiązaniu do twórczości tych dwóch niezwykle kreatywnych i wizyjnych postaci uczestnicy warsztatów będą mieli okazję stworzyć swoje szkice i makiety miast, bazując na własnej wyobraźni i pomysłowości. Zabawa w architektów wymyślonego miasta posłuży do stworzenia scenografii do filmu animowanego wykonanego przez dzieci podczas warsztatów.

„Zoom na ogrody sztuk”
Ewa Muc

Czołowy amerykański architekt krajobrazu Frederick Law Olmsted pisał: „Jeżeli artysta wbije w ziemię laskę, a natura po upływie czasu przemieni ją w drzewo, sztuka i natura nie powinny być w nim widziane oddzielnie”. Warsztaty poświęcone będą sztuce w krajobrazie miasta i jej artystycznym formom. Uczestnicy, wykorzystując materiały z recyklingu, stworzą wertykalny ogród inspirowany artystyczną wizją Patricka Blanka oraz będą mieli możliwość wizualnego zetknięcia się z wymiarem estetycznym wytworów ludzkich w przestrzeni miejskiej. 

„To są Katowice”
Anna Duda

Nawiązując do serii książek o miastach z pięknymi ilustracjami Miroslava Šaška („To jest Londyn”, „To jest Paryż”, „To jest Rzym”), dzieci zaprojektują wspólnie książkę poświęconą swojemu miastu. Wypełnią ją opowieści z najbliższego otoczenia oraz ważne i rozpoznawalne – zdaniem dzieci – obiekty w przestrzeni rzeczywistej, przepuszczone przez malarską fantazję.

„Na tropie Wielkiej Architektury” – zwiedzanie gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
Jadwiga Herok-Turska

Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, wybudowany w latach 1924-1929, w chwili powstania był największą budowlą w międzywojennej Polsce. Jako siedziba włodarzy województwa śląskiego, budynek swą formą i monumentalnym charakterem miał świadczyć o wielkości Śląska i odzwierciedlać elementy związane z polską tożsamością. Wybudowany w stylu modernistycznym, starannie wykończony, pełnił funkcje reprezentacyjne. Był wizytówką miasta i regionu. W czasie wycieczki dzieci będą miały okazję wcielić się w rolę detektywów na tropie historii gmachu. W odkrywaniu i zwiedzaniu obiektu (Sala Sejmowa, Sala Błękitna, Sala Marmurowa, Sala Złota, gabinet wojewody, winda paciorkowa, skarbiec) będzie towarzyszył przewodnik.

II tydzień

Cykl „NATURAlne ferie”, przygotowany we współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych „Źródła” oraz Pracownią Edukacji Żywej, obejmuje kreatywne działania, warsztaty oraz gry i zabawy wokół tematyki ekologicznej. Prowadzenie: edukatorzy „Źródeł” oraz Pracowni. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 6–10 lat. Przewidywana liczba uczestników: do 20 osób na każdym spotkaniu.

„Poniedziałek ze zwierzętami”: poznamy zagrożone gatunki zwierząt w Polsce i na świecie, nauczymy się je rozpoznawać. Dowiemy się, jak można je chronić.

„Wtorek w górach”: zobaczymy najwyższe góry na świecie i w Polsce, górskie rośliny i zwierzęta oraz poznamy ich przystosowanie do warunków życia. Nauczymy się bezpiecznego (dla ludzi i terenów górskich) poruszania się z kompasem po górach.

„Środa z lasami”: zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom i dlaczego warto zbierać makulaturę, po czym sami wykorzystamy ją kreatywnie, tworząc piękne obrazy z papieru czerpanego.

„Czwartek na pustyni”: poznamy warunki życia na pustyniach, nauczymy się rozpoznawać owoce rosnące w oazach, dowiemy się, jak powstają pustynie. Pobawimy się – naturalnie – piaskiem!

„Piątek na bagnach”: podsłuchamy, co bulgocze w bagnie, podejrzymy, kto żyje na mokradłach i doświadczymy, jak bagno wciąga. Stworzymy bagienne zwierzęta z origami.


[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.