Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > „Czytaniec” – Instytut Muzyki i Tańca w Bibliotece Śląskiej

„Czytaniec” – Instytut Muzyki i Tańca w Bibliotece Śląskiej

20 lutego 2015 r., godz. 17.00
„Czytaniec” – Instytut Muzyki i Tańca w Bibliotece Śląskiej
Promocja wydawnictw o tańcu połączona z dyskusją

„Czytaniec” to cykl spotkań organizowanych przez Bibliotekę IMiT we współpracy z bibliotekami i instytucjami kultury w całej Polsce, zainteresowanymi promocją wydawnictw poświęconych tańcu i upowszechnianiem czytelnictwa w tym zakresie. W ramach projektu odbywać się będą spotkania z autorami, dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące.  Inauguracja cyklu odbędzie się w Bibliotece Śląskiej. Inicjatywa ma nie tylko zachęcać czytelników do sięgnięcia po najnowsze pozycje poświęcone tej dziedzinie, ale również integrować lokalne środowiska zajmujące się tańcem w Polsce (teoretyków, krytyków i praktyków).

Istotnym elementem projektu jest czasowe udostępnianie zbiorów Biblioteki IMiT w ramach sieci współpracy w różnych miejscach w Polsce, zwiększające dostęp czytelników do często niskonakładowych pozycji, jak również zachęcające instytucje i biblioteki do wspierania promocji wydawnictw o tańcu.

Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, która w ramach swojej misji upowszechniania czytelnictwa w całym województwie śląskim, podejmuje współpracę z instytucjami, stowarzyszeniami i zrzeszeniami, wspierając tym samym inicjatywy promujące czytelnictwo w różnych zakresach – w tym wypadku w obszarze tańca i dziedzin pokrewnych.

W programie spotkania: prezentacja wydawnictw o tańcu oraz panel dyskusyjny „Pisanie o tańcu” z udziałem: Joanny Szymajdy, Julii Hoczyk i Magdaleny Zamorskiej.

Prezentacja wydawnictw obejmuje następujące pozycje:
- Katarzyna Markiewicz (red.), Oskar Kolberg 1814–1890.
- Sally Banes, Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern.
- Stefan Drajewski, Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu.
- Kazuo Ohno, Yoshito Ohno, Świat butoh Kazuo Ohno.
- Magdalena Zamorska, Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy buto.
- Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda (red.), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca.
- Tomasz Ciesielski, Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej.
- Joanna Szymajda (red.), Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny.
- Anya Peterson Royce, Antropologia tańca.

Publikacje zostaną udostępnione przez IMiT czytelnikom Biblioteki Śląskiej od 20 lutego do 31 marca 2015 r. w Czytelni Sztuk Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Przewidziany jest również konkurs na recenzję.

Biogramy panelistów:

Joanna Szymajda – zastępca dyrektora IMiT. Doktor nauk humanistycznych, autorka tekstów naukowych i krytycznych o tańcu współczesnym, publikowanych na łamach m.in. „Dialogu”, „Teatru” i „Didaskaliów” oraz „Opcji”. Pracowała m.in. jako kuratorka projektów tanecznych, np. w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, oraz koordynatorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.

Magdalena Zamorska – doktor nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, tłumaczka; adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Do jej zainteresowań badawczych należą: strategie twórcze, zagadnienia doświadczania, percepcji i recepcji, sposoby angażowania widza w nowym tańcu, jak również związki sztuk performatywnych z technologią i nauką. Zrealizowała projekt badawczy „Multimedia: strategie wykorzystywania nowych mediów (elektronicznych, cyfrowych) w polskim nowym tańcu”. Publikowała w wielu pismach, m.in. w „Kulturze Współczesnej”, „Didaskaliach”, „Teatrze”.

Julia Hoczyk – teatrolożka, krytyczka i teoretyczka tańca, redaktorka. Doktorantka Instytutu Sztuki PAN. Teksty krytyczne publikowała m.in. w „Didaskaliach”, „Teatrze”, „Opcjach”, „Dwutygodniku.com” i na portalu nowytaniec.pl. W latach 2005–2010 była redaktorką „Sceny” – periodyku poświęconego kulturze i edukacji teatralnej, w latach 2008–2011 – sieciowego miesięcznika „Kultura Enter”, a obecnie – portalu taniecPOLSKA.pl (inicjatywy Instytutu Muzyki i Tańca), poświęconego przede wszystkim informacji, promocji i dokumentacji tańca artystycznego w Polsce. Współpracuje z Akademią Teatralną, gdzie m.in. prowadzi zajęcia poświęcone analizie teatru tańca i tańca współczesnego.

Prowadzenie panelu: Anna Duda


[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.