Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Sztuka Wewnętrzna – „W stronę fotografii socjologicznej”

Sztuka Wewnętrzna – „W stronę fotografii socjologicznej”

23 lutego 2015 r., godz. 11.00–13.00
Sztuka Wewnętrzna
„W stronę fotografii socjologicznej”

Oprowadzenie kuratorskie dla młodzieży po dwóch wystawach prezentowanych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Katowice (Sébastien Cuvelier, „Cygańskie królowe” oraz Jean-Manuel Simoes, „Źli chłopcy”) poprowadzi Marta Lisok, natomiast warsztaty artystyczne nawiązujące do problematyki wystaw przeprowadzi Aneta Zasucha.

Wybrane prace dwóch artystów – Jeana-Manuela Simoesa i Sébastiena Cuveliera składają się na wystawę fotografii socjologicznej przygotowaną wspólnie z Atelier 340 Muzeum oraz wydawnictwem Husson. Obu łączy ta sama metoda pracy oparta o bliski kontakt z ludźmi, których zazwyczaj niełatwo spotkać, a tym bardziej poznać.

Sébastien Cuvelier – urodzony w 1975 r., mieszka i pracuje w Luksemburgu. Fotograf i podróżnik. Po raz pierwszy odwiedził Rumunię w 2011 r.: Wjazd do Buzescu, za kierownicą wypożyczonej dacii tego nie da się zapomnieć. Widok tych wszystkich domów z innego świata sprawia, że przednie okno zmienia się w ekran, na którym przewija się mieszanka obrazów od baśni Walta Disneya do odcinków „MTV w domu” u nowobogackich raperów. Ten seans przerodził się w rytuał. Zawsze, gdy wracam do tej wioski (do tej pory pięć razy), muszę zaliczyć obowiązkową przejażdżkę po głównej ulicy w tę i z powrotem, z szeroko otwartymi oczyma.

Jean-Manuel Simoes – urodzony w 1964 r. na przedmieściach Paryża. Dorastał w otoczeniu kultury francusko-portugalskiej. Karierę fotografa rozpoczął w wieku 33 lat. Wiodącym tematem jego prac jest człowiek, dlatego skupia się na reportażu i fotografii prasowej. Od kilku lat bada również inne terytoria, trzymając się z dala od sensacyjności bieżących wydarzeń. Podejmuje tematy społeczne, a także fotografuje życie codzienne. W 2005 r. fotografował paryskie przedmieścia podczas zamieszek, na przykład w Clichy-sous-Bois.

Oprowadzenie kuratorskie poprowadzi Marta Lisok – kuratorka wystaw, doktorantka historii sztuki na UJ, krytyczka sztuki. Autorka cykli wystaw: „Przypadkowe przyjemności” (Katowice 2009), „Replikantki” (Katowice 2010), „Nic nie widać” (Katowice 2011) czy „Drobnostki” (Katowice 2012). Pisuje do czasopism: „Artpapier”, „Szum”, „Fragile”.

Prowadzenie warsztatów: Aneta Zasucha – absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach edukacją artystyczną. Opracowała koncepcję i koordynowała trzy edycje projektu edukacyjno-artystycznego DO SZTUKI GOTOWI START!, które zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012, 2014) oraz Narodowego Centrum Kultury (2013).

Sztuka Wewnętrzna – autorski projekt Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, adresowany do młodzieży gimnazjów i liceów z aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Jest to okazja do zetknięcia się z różnymi odsłonami sztuki współczesnej poprzez bezpośredni udział młodzieży w interaktywnych zajęciach, odnoszących się nie tylko do idei związanych ze współczesnym pojmowaniem sztuki, ale przede wszystkim do działań, m.in. eksperymentów malarskich, happeningów, instalacji i akcji artystycznych w przestrzeni publicznej. Warsztaty prowadzą uznani artyści, krytycy sztuki, kuratorzy z całej Polski. Projekt rozpoczęty (lata 2012–2014) we współpracy z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów (Ambasada Młodych), obecnie realizowany samodzielnie.


[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.