Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Spotkanie Klubu Dobrej Książki

Spotkanie Klubu Dobrej Książki

26 marca 2015 r., godz. 17.00

Biblioteka Śląska
sala Benedyktynka
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

Książkę Darka Foksa „Susza” nominowaną do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki przedstawi dr hab. Anna Kałuża – krytyczka literacka, badaczka poezji związana z Zakładem Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Dariusz Nowacki.
Fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska.

O książce:
Nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza ukazuje się „Susza”, nowa „powieść”, która kontynuuje wyznaczony kierunek.
Foks rozwija doświadczenia narracyjne i fabularne, zdobyte podczas prac nad poprzednimi prozami. Jest w tym wyczuwalna intuicja, że literatura z obrazem nie ma wielkich szans, skoro powieść Foksa jest nie tylko osobliwą satyrą na polskie społeczeństwo, ale również krytyką narodowych narracji, które się u nas realizują w tekście – i na ekranie. Bo i jest co punktować.
Przywykliśmy u Foksa do doskonałych dialogów i genialnie napisanych, lapidarnych szczątków fabuły; tyle ironicznych, co ponurych. Jednak jeszcze nigdy skierniewicki autor nie był tak blisko materii filmu. Swoją drogą „Suszę” można czytać też jako kpinę z obszernych powieści w stylu Tokarczuk, Twardocha czy Dukaja. Oprawa graficzna w konwencji Gallimarda dorzuca też swoje parę groszy.
Co by nie mówić, krytycy literaccy – a może i filmowi – będą się przy okazji tej książki musieli napocić.
Notka wydawnicza

Wstęp wolny!
Zapraszamy!


[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.