Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Zaproszenie na szkolenia dla animatorów

Zaproszenie na szkolenia dla animatorów

Projekt naukowo-badawczy: „Badania nad zwiększeniem kompetencji młodych ludzi z rejonu Śląska do odbioru sztuki najnowszej wraz z kompleksowym kształceniem kadr animatorów kultury”

Pomysł realizacji projektu jest wynikiem doświadczeń Biblioteki Śląskiej w zakresie animacji kulturalnej i upowszechniania wiedzy o literaturze i innych dziedzinach sztuki na terenie województwa śląskiego wśród różnych grup wiekowych i społecznych. Biblioteka Śląska, sprawująca pieczę nad wojewódzką siecią bibliotek, w szczególny sposób zobligowana jest do proponowania nowych rozwiązań, które nie tylko stymulują wzrost samego czytelnictwa, ale również przygotowują do udziału w kulturze (lokalnej, regionalnej i ponadregionalnej). Współpraca przedstawicieli różnych dziedzin sztuki i środowisk twórczych umożliwia rozwój wartościowych działań na rzecz odbiorców kultury, dlatego tak ważny w projekcie jest udział partnerów: Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, a także Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Organizator projektu: Biblioteka Śląska w Katowicach

Koordynacja: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice

Kontakt: domoswiatowy@bs.katowice.pl, tel.: 32 25 54 321

Partnerzy projektu: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cykl szkoleń „Kształcenie kadr animatorów kultury wobec kompetencji młodzieży gimnazjalnej do odbioru sztuki najnowszej” (kwiecień 2015 r.):

W programie szkoleń znajdują się następujące wystąpienia, zapoznające uczestników z najistotniejszymi zagadnieniami dotyczącymi animacji młodzieży wobec sztuk wizualnych, a zarazem z najważniejszymi aspektami prowadzonych badań.

20 kwietnia – „Możliwości i zagrożenia animatora kultury w kontaktowaniu młodzieży ze sztuką najnowszą” – Janusz Byszewski (wraz z warsztatami)
21 kwietnia – „Kompetencje animatora kultury wobec praktyk badawczych i diagnostycznych w kontekście lokalnych i regionalnych polityk kulturalnych” – Maciej Zygmunt
22 kwietnia
– „Metodologia badań w obszarze sztuk wizualnych i animacji” – Zuzanna Sokołowska, dr Łukasz Trembaczowski
23 kwietnia
– Wprowadzenie kuratorskie do wystawy „Per Ars ad Astra” oraz prezentacja działalności Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris w kontekście historii sztuki najnowszej – Marek Zieliński i Marta Lisok
24 kwietnia
– „Budowanie kompetencji odbioru sztuki najnowszej – problemy, zagrożenia” – dr hab. prof. UAM Marek Krajewski; „Budowanie projektu edukacyjno-animacyjnego wobec sztuki współczesnej – przykłady” – Ewa Kokot (wraz z warsztatami).

Przez cały okres trwania szkoleń do dyspozycji uczestników będzie dostępna pierwsza odsłona wystawy w ramach zbioru Festiwalu Ars Cameralis „Per Ars ad Astra” (udostępniona w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej), która posłuży jako materiał do zajęć (prace Andrzeja Tobisa i Sławomira Elsnera).

Efektem cyklu szkoleń jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej przemyślanych koncepcji warsztatowych pracy ze sztukami wizualnymi. Szkolenia oraz prezentacja idei wystawy mają pomóc uczestnikom w dopracowaniu swoich propozycji.

Informacje:
Zgłoszenia na szkolenia przyjmowane będą do 13 kwietnia 2015 r. za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego od 2 kwietnia pod linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/1Mq2MuZUAiGylqKycp29b4S-LGVpqUe6u0Q8ju2kpvOg/viewform?c=0&w=1
Pełny opis projektu: DO_Informacja_pełna.pdf
Szczegóły rekrutacji znajdują się w formularzu zgłoszeniowym.
Ze względu na limit miejsc, informację o zakwalifikowaniu się do etapu szkoleń prześlemy drogą mailową 14 kwietnia 2015 r.


[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.