Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydarzenia > Antykwariat Sztuki – spotkanie z Wojciechem Kowalskim

Antykwariat Sztuki – spotkanie z Wojciechem Kowalskim

Podczas pierwszego spotkania swoją uwagę skupimy na losie dzieł sztuki zaginionych lub utraconych podczas II wojny światowej. Poznamy mechanizmy działań podejmowanych w celu ich odszukania i odzyskania przez państwo polskie.
Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

Antykwariat Sztuki – edycja druga

Antykwariat Sztuki jest projektem rozpoczętym w kwietniu 2014 r. we współpracy z Biblioteką Śląską, którego celem jest przybliżenie uczestnikom mechanizmów działania rynku sztuki. Przyjął on formę specjalistycznego cyklu wykładów z zakresu wyceny, gromadzenia, rozpoznawania, przechowywania i ochrony dzieł sztuki, prowadzonych przez ekspertów z danych dziedzin. Inicjatywa jest wynikiem współpracy studentów kilku, z pozoru skrajnie odległych od siebie kierunków studiów, lecz stykających się ze sobą w jednym punkcie, jakim jest dzieło sztuki. Projekt ma także na celu zintegrowanie środowisk zawodowo powiązanych z zagadnieniami sztuki: prawników, kryminologów, ekonomistów i historyków sztuki, którzy na co dzień stykają się z dziełami sztuki, zarówno jako studenci, jak i pracownicy instytucji.

Istotnym aspektem projektu jest poruszenie kwestii dzieła nie tylko jako obiektu opisu i klasyfikacji stylowej, ale także jako obiektu podlegającego określonym procedurom prawnym, posiadającego materialną wartość czy będącego elementem dziedzictwa kultury. Przy tej okazji pragniemy również stworzyć warunki do spotkania wszystkich zainteresowanych grup – praktyków, teoretyków oraz pasjonatów-amatorów, stąd otwarty charakter przedsięwzięcia.

W tegorocznej edycji planujemy stworzenie cyklu wykładów obejmujących tematykę rzeczoznawstwa sądowego dzieł sztuki, inwestycji w dzieła sztuki (art banking) oraz restytucji dzieł sztuki. Partnerem przedsięwzięcia zostało również Muzeum Historii Katowic, które w ramach swojej działalności, oprócz prezentowania i gromadzenia zbiorów, zajmuje się również upowszechnianiem specjalistycznej wiedzy z historii sztuki.

Prowadzenie/moderacja spotkań: Kamil Cołyt oraz Aleksandra Bajek przy współpracy merytorycznej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.


[wróć do strony Archiwum wydarzeń]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.