Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydawnictwa > _2006 > 83-60209-06-5

okładka
Tytuł:
Jak Polak w Brazylii kolej budował… Album fotografii Teofila Witolda Wierzbowskiego

Autor:
ISBN:
Data publikacji:
Oprawa:
Format:
Liczba stron:
Cena:
Barbara Maresz, Teresa Roszkowska 
83-60209-06-5
2006
twarda
296x164 
22, [46] k. tabl. 
20,00 zł

Opis: W 2005 r. Biblioteka Śląska w Katowicach otrzymała szczególny dar – spuściznę rodziny Wierzbowskich. Ta ciekawa kolekcja, złożona z licznych dokumentów i archiwalnych fotografii, przedstawia niezwykłe dzieje rodziny, związanej najpierw z ziemiami polskimi pod zaborem rosyjskim, później z Górnym Śląskiem, a także z daleką Brazylią. Szczególnie ciekawe i unikatowe są materiały z brazylijskiej emigracji Teofila Witolda Wierzbowskiego, inżyniera i budowniczego kolei w Brazylii. Dzięki jego fotograficznej pasji powstał niepowtarzalny album dokumentujący budowę (w latach 1909–1914) linii kolejowej w stanie Parana.
Album przenosi nas w czasie i przestrzeni, pokazuje trud budowniczych i chwile odpoczynku. W kolorze sepii oglądamy niezwykłe krajobrazy z początku XX w. oraz ludzi zmagających się z dziką brazylijską przyrodą. Podróż to naprawdę niezwykła i fascynująca… Reprint albumu poprzedza historia rodziny Wierzbowskich, napisana przez ofiarodawcę kolekcji i potomka rodu Jerzego Łukę oraz kopia unikatowej, rękopiśmiennej mapy stanu Parana, wykonanej przez Teofila Witolda Wierzbowskiego.

Zamów publikację


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.