Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydawnictwa > _2006 > 83-87849-09-X

okładka
Tytuł:
Jacyś Ludzie. Powstańcy Śląscy w obiektywie Stanisława Gadomskiego

Autor:
ISBN:
Data publikacji:
Oprawa:
Format:
Liczba stron:
Cena:
Stanisław Gadomski 
83-87849-09-X
2005
twarda z obwolutą
240x321 
112 
15,00 zł

Opis: Album zawiera zdjęcia pięćdziesięciu powstańców śląskich. Ich autorem jest Stanisław Gadomski, który napisał: „Fotografie zamieszczone w tym albumie wykonałem w 1981 roku. Zamiarem moim było utrwalenie twarzy «osiemdziesięciolatków», którzy w czasie powstań śląskich mieli po około 20 lat. Informacje o nich zaczerpnąłem z Krajowej Komisji Powstań Śląskich. Poszukiwania – wędrówki, śladami odnalezionych adresów, wiodły do miejskich blokowisk, czynszowych kamienic, «familoków», wiejskich domów. W wielu miejscach nie zastawałem już ich dawnych mieszkańców - odeszli na zawsze. W czasie wizyt napotykałem rodzinne ciepło, ale i samotność i gorycz rezygnacji. Były galowe mundury i zwykłe ubrania. Serdeczność i niedowierzanie - «Ktoś jeszcze pamięta?» Impulsem do stworzenia galerii portretów stała się 60-ta rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Po kolejnych ponad dwudziestu latach, od tamtych dni, uczestników owych historycznych wydarzeń nie ma już wśród żyjących. Pozostały prawdziwe - jak sądzę - ich wizerunki”.
Tytuł albumu został zaczerpnięty z wiersza Wisławy Szymborskiej Jacyś ludzie, który umieszczono na początku książki. Wstęp napisał Jan Miodek, a posłowie Kazimierz Kutz.

Zamów publikację


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.