Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydawnictwa > _2007 > 978-83-60209-10-3

okładka
Tytuł:
Miasto zachwycającego szczegółu

Autor:
ISBN:
Data publikacji:
Oprawa:
Format:
Liczba stron:
Cena:
Praca zbiorowa 
978-83-60209-10-3
2007
twarda
254x204 
390 
50,00 zł

Opis: Album przedstawia archiwalne pocztówki obrazujące dawne Katowice, wydane na przestrzeni pięćdziesięciu lat, od końca XIX w. do 1945 r., a zgromadzone w Bibliotece Śląskiej w Dziale Zbiorów Specjalnych (zob. także: Górny Śląsk na dawnej pocztówce. Ze zbiorów Biblioteki Śląskiej). Zawiera 312 pozycji – luźne pocztówki oraz pochodzące z albumów, jak również korespondentki przedstawiające dzielnice, będące niegdyś osobnymi miejscowościami, a współcześnie stanowiące integralną część aglomeracji. Katalog „katowickich odkrytek” został ułożony tematycznie, w kolejności: widoki ogólne, place, ulice, obiekty, dzielnice i pocztówki okolicznościowe. W obrębie danej grupy tematycznej zastosowano układ alfabetyczny. Widoki i obiekty, występujące wielokrotnie i sfotografowane w różnym czasie, uporządkowano chronologicznie. Każdej pocztówce nadano numer i opatrzono ją krótkim opisem. Na końcu znajdują się indeksy ulic, placów, a także osób i instytucji, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania oraz wyemitowania pocztówek.
Wstęp do albumu napisał prof. Jan Malicki, a artykuł wprowadzający w tematykę przedwojennych kart pocztowych zgromadzonych w Bibliotece Śląskiej Teresa Roszkowska.

Zamów publikację


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.