Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydawnictwa > _2008 > 978-83-60209-16-5

okładka
Tytuł:
Tylko z Polską…

Autor:
ISBN:
Data publikacji:
Oprawa:
Format:
Liczba stron:
Cena:
Agata Duda-Koza, Weronika Pawłowicz 
978-83-60209-16-5
2008
twarda
325x225 
267 
30,00 zł

Opis: Po zakończeniu I wojny światowej odrodziło się państwo polskie, ale granica polsko-niemiecka nie została dokładnie wytyczona. Konferencja Pokojowa w Paryżu uchwaliła, iż o przynależności Górnego Śląska zadecyduje w plebiscycie ludność tam zamieszkała. Niezadowolenie mieszkańców Śląska z uchwał sił międzynarodowych oraz narastający terror niemiecki spowodowały wybuch powstań (11–24 sierpnia 1919 i 19–25 sierpnia 1920). Plebiscyt na Górnym Śląsku odbył się 20 marca 1921 r. Sugerując się jego wynikami Komisja Międzysojusznicza przyznała Niemcom większość obszaru plebiscytowego z okręgiem przemysłowym, a Polsce jedynie powiaty rybnicki i pszczyński oraz niewielkie tereny przylegające do tych powiatów i ówczesnej granicy Rzeczypospolitej. Okoliczności te spowodowały wybuch trzeciego powstania (2/3 maja–11 czerwca 1921).
Katalog prezentuje druki ulotne z okresu plebiscytu i powstań śląskich znajdujące się w zbiorach Biblioteki Śląskiej. Materiały ujęto w cztery grupy tematyczne, obejmujące 470 pozycji w 1050 egzemplarzach. Najpierw zamieszczono polskie i niemieckie druki publikowane w czasie akcji poprzedzającej plebiscyt. Treści propagandowe zamieszczano w artykułach prasowych, na plakatach, afiszach, a także niewielkich ulotkach i nalepkach. Wydawano cegiełki na cele plebiscytowe, znaczki okolicznościowe, kalendarze. Organizowano także wiece, spotkania, koncerty, odczyty. Ponadto katalog ukazuje materiały związane z głosowaniem plebiscytowym, m.in. informacje dla głosujących, instrukcje, formularze, karty do głosowania, wyniki. W odrębnym dziale zamieszczono publikacje dotyczące powstań śląskich: odezwy, zarządzenia władz, rozkazy, apele o pomoc dla walczących. Szczegółowy opis każdego druku uzupełnia jego ilustracja. Katalog zawiera także indeksy oraz bibliografię.

Zamów publikację


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.