Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydawnictwa > _2008 > 978-83-60209-25-7

okładka
Tytuł:
Lord Jim w krytyce i w mediach

Autor:
ISBN:
Data publikacji:
Oprawa:
Format:
Liczba stron:
Cena:
Praca zbiorowa 
978-83-60209-25-7
2008
miękka
147x207 
108 
10,00 zł

Opis: Zbiór referatów, które wygłoszone zostały na konferencji w Bibliotece Śląskiej w Katowicach zorganizowanej przez pracowników Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, z okazji – ogłoszonego przez UNESCO na wniosek Polski – Roku Josepha Conrada 2007. Przedmiotem konferencji była jedna z najwybitniejszych powieści Josepha Conrada-Korzeniowskiego – Lord Jim.
Książeczka składa się z dwóch części. Część pierwsza daje przegląd interpretacji tejże powieści Conrada na przestrzeni prawie wieku, jakie zawarte są w tekstach naukowych i w wypowiedziach krytyki literackiej. Część druga jest analizą adaptacji słynnej powieści w mediach. I tak Agnieszka Adamowicz-Pośpiech przedstawia modele krytyczne badaczy anglosaskich w odniesieniu do tej powieści. Stefan Zabierowski prezentuje odbiór Lorda Jima w opiniach krytyki polskiej, zaś Wioletta Dymel daje wizerunek tego utworu w oczach polskiej krytyki emigracyjnej. Z kolei Alina Sordyl analizuje dwie adaptacje w teatrze telewizji: Lidii Zamkow z 1972 r. oraz Laco Adamita z 2002 r. Na końcu Tadeusz Miczka próbuje wyjaśnić, dlaczego nie powiodły się próby filmowej adaptacji Lorda Jima. Książeczka adresowana jest do znawców i miłośników pisarstwa Josepha Conrada.

Zamów publikację


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.