Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydawnictwa > _2008 > 978-83-60209-26-4

okładka
Tytuł:
Źródła do dziejów Biblioteki Śląskiej w Archiwum Ossolineum

Autor:
ISBN:
Data publikacji:
Oprawa:
Format:
Liczba stron:
Cena:
Barbara Maresz 
978-83-60209-26-4
2008
miękka
147x207 
127 
20,00 zł

Opis: Katowice i Lwów dzieli ponad 400 kilometrów, a od 1945 r. także granica państwowa, jednak właśnie w Lwowskiej Naukowej Bibliotece im. W. Stefanyka (mieszczącej się w gmachu przedwojennego Ossolineum i przechowującej znaczną część jego zbiorów) można odnaleźć unikatowe dokumenty do dziejów Biblioteki Śląskiej. Znajdują się one w Archiwum Ossolineum, czyli w ogromnym zespole dokumentującym historię Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.
Biblioteka Sejmu Śląskiego przekształcona w Śląską Bibliotekę Publiczną, a po II wojnie światowej w Bibliotekę Śląską) w latach trzydziestych XX w. pozostawała pod szczególną opieką lwowskiego Ossolineum. Placówka z kresów wschodnich, posiadająca wspaniałe księgozbiory i stuletnią historię, wspierała przez wiele lat młodą instytucję kultury polskiej na kresach zachodnich. Książka jest źródłowym uzupełnieniem wydanej w 2002 r. publikacji Ze Lwowa do Katowic. Przedwojenne księgozbiory lwowskie i kresowe w Bibliotece Śląskiej. Omawia odnalezione źródła, zamieszcza ich odpisy, a także liczne fotografie.

Zamów publikację


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.