Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydawnictwa > 2010 > 978-83-60209-53-0

okładka
Tytuł:
Kompozytorzy i działacze ruchu muzycznego. Album fotografii z kolekcji Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w zbiorach Biblioteki Śląskiej

Autor:
ISBN:
Data publikacji:
Oprawa:
Format:
Liczba stron:
Cena:
Praca zbiorowa 
978-83-60209-53-0
2010
miękka
233x206 
166 
20,00 zł
Przeczytaj fragment

Opis: Publikację wydano w setną rocznicę powstania Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. Przedstawia 125 sylwetek kompozytorów, dyrygentów, śpiewaków i działaczy ruchu muzycznego ze Śląska i innych regionów Polski oraz przebywających na obczyźnie. Fotografie pochodzą z kolekcji Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przekazanej w 1999 r. Bibliotece Śląskiej.
Ruch śpiewaczy na Śląsku rozwijał się już od połowy XIX w. Powstało wtedy wiele chórów, które wykonywały pieśni polskie. W 1910 r. w Bytomiu powołano Związek Śląskich Kół Śpiewaczych, który zapoczątkował „złoty wiek” śpiewactwa śląskiego. Znanymi i cenionymi dyrygentami oraz kompozytorami w tym okresie byli m.in.: Jan Gawlas, Juliusz Kandziora, Stanisław Ignacy Rączka, Feliks Nowowiejski, Stefan Marian Stoiński, Stefan Ślązak. Po 1945 r. z chórami współpracowali: Jan Wincenty Hawel, Bolesław Szabelski, Karol Stryja, Witold Szalonek, Zdzisław Szostak, Józef Świder, Bolesław Woytowicz i inni.
Do zaprezentowanych portretów dołączono krótki biogram oraz opis katalogowy fotografii. Na niektórych zdjęciach widnieją autografy, odręczne wpisy, notatki lub dedykacje.

Zamów publikację


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.