Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wydawnictwa > 2010 > 978-83-60209-56-1

okładka
Tytuł:
Motywy orientalne na śląskiej porcelanie z pierwszej połowy XX wieku

Autor:
ISBN:
Data publikacji:
Oprawa:
Format:
Liczba stron:
Cena:
Irena Gatys, Roman Gatys 
978-83-60209-56-1
2010
miękka
147x206 
41 
10,00 zł
Przeczytaj fragment

Opis: Autorzy publikacji we wstępie do albumu prezentującego wyroby śląskiej porcelany oraz sygnatury, którymi były znakowane, napisali m.in. „Po I wojnie światowej europejscy twórcy poszukiwali nowych kierunków w sztuce. Tak powstał styl art déco, jednak nie zaspokoił wszystkich gustów i potrzeb. Na początku lat 20. XX wieku w śląskich fabrykach porcelany pojawiły się dekoracje China Blau, China Rot i China Grün. Później jeszcze China Lila. Jednak największym powodzeniem cieszyła się China Blau. Porcelanę zdobiono również stylizowanymi scenami z życia Chin i Japonii.
Fabryka Porcelany w Żarach – Porzellanfabrik Sorau, Fabryka Porcelany R. Schlegelmilch w Tułowicach – Porzellanfabrik R. Schlegelmilch Tillowitz i Fabryka Porcelany C. Tuppack w Parowej – Porzellanfabrik Tuppack Tiefenfurt to producenci, którzy jako pierwsi zastosowali dekorację China Blau na swoich wyrobach (około 1919 roku). Fabryka Porcelany Giesche, dawniej Czuday Katowice Bogucice, wprowadziła do swojej produkcji orientalne dekoracje China Blau i China Rot około 1925 roku Dekoracje u Gieschego występują w kilku wariantach. W 1929 roku, po rozstaniu z dyrektorem Richardem Czudayem, fabryka przestała zdobić produkowaną porcelanę dekoracją China Blau. […] Ogromnym powodzeniem cieszyły się wtedy serwisy China Blau, China Rot i China Grün wszystkich fabryk porcelany, które zaczęły produkować naczynia z tymi dekoracjami”.

Zamów publikację


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.