Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Udostępnienie prac Marka Kusia i Ireneusza Walczaka

Udostępnienie prac Marka Kusia i Ireneusza Walczaka

logo

„Per Ars ad Astra”

Od początku istnienia Instytucji Kultury Ars Cameralis, a więc od 1994 r., fundamentalną zasadą jej działalności była interdyscyplinarność. Spośród różnych form sztuki prezentowanej podczas wydarzeń, szczególnie ważna była sztuka plastyczna. Począwszy od pierwszych prezentacji wybitnych artystów, takich jak m.in.: Urszula Broll, Tadeusz Kantor czy Jiří Kolář, w ciągu dwudziestu lat pracy instytucja zorganizowała w kraju i za granicą kilkadziesiąt wystaw artystów polskich i światowych, by wymienić chociażby Josepha Beuysa, braci Jake’a i Dinosa Chapmanów, Santiago Sierrę, Jeana Michela Alberolę, Davida Lyncha, Zbigniewa Liberę i wielu innych. Historia wystaw jest historią przyjaźni, wzajemnego inspirowania się, ważnych debat i kameralnych dyskusji. Dlatego też jubileusz dwudziestolecia Instytucji Kultury Ars Cameralis został uhonorowany wystawą zbiorową. Wystawą, wyjątkową, bowiem do udziału w niej zaproszeni zostali artyści, którzy przez lata współpracowali z Instytucją Kultury Ars Cameralis bądź też w szczególny sposób zaznaczali swoją obecność. Ekspozycja tych szczególnych prac, jak i całego dorobku artystycznego Instytucji Kultury Ars Cameralis jest jednocześnie podziękowaniem złożonym nie tylko ich autorom, ale wszystkim współpracującym z nią twórcom. W wystawie udział wzięli m.in.: Jean Michel Alberola, Urszula Broll, Natalia Bażowska, Sławomir Elsner, Wojciech Kucharczyk, Marek Kuś, Andrzej Tobis, Marian Oslislo, Sławomir Rumiak, Jacek Rykała, Matylda Sałajewska, Andrzej Urbanowicz, Ireneusz Walczak. Projekt aranżacji wystawy wykonała pracownia architektowniczna bro.Kat we współpracy z Martą Gawin.

Jubileuszowa wystawa „Per Ars ad Astra” stała się inspiracją dla projektu „Badania nad zwiększeniem kompetencji młodych ludzi z rejonu Śląska do odbioru sztuki najnowszej wraz z kompleksowym kształceniem kadr animatorów kultury”, pośrednio stawiając wyzwanie dla przeniesienia tej koncepcji kuratorskiej na grunt pracy w dziedzinach animacji i edukacji kulturalnej. Prace Urszuli Broll, Andrzeja Urbanowicza, Natalii Bażowskiej, Sławomira Elsnera, Marka Kusia, Andrzeja Tobisa, Jacka Rykały i Ireneusza Walczaka staną się w ramach projektu przedmiotem badania zarówno narzędzi do odbioru sztuki, jak i własnych przestrzeni intymnego kontaktu młodzieży ze sztuką. Jednocześnie wystawy będą dostępne dla szerokiej publiczności.

W dniach 5 czerwca–31 lipca 2015 r. udostępniona zostanie trzecia wystawa prac:
Marek Kuś – Ireneusz Walczak

Marek Kuś – ur. w 1962 r. w Rzeszowie. W latach 1983–1990 studiował na Wydziale Wychowania Plastycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Wypowiada się zarówno poprzez obrazy, instalacje, obiekty, jak i performance. Konsekwentnie wykorzystuje w swoich pracach moduł uproszczonej sylwetki ludzkiej. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Jest również aranżerem i kuratorem. Prowadził razem z Tomaszem Janikowskim Galerię Kronika w Bytomiu, obecnie jest dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Od 1994 r. współpracuje z Instytucją Kultury Ars Cameralis przy wielu projektach wizualnych i wystawach w Galerii BWA oraz za granicą.

Ireneusz Walczak – ur. w 1961 r. w Świdnicy. Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1988 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Stanisława Kluski, Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Jacka Rykały oraz z projektowania u prof. Tomasza Jury. W 1988 r. rozpoczął pracę jako pedagog w macierzystej uczelni w Pracowni Malarstwa i Rysunku. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa od II do V roku (jest to pracownia dyplomowa).

Kurator wystawy: Marek Zieliński
Kurator ze strony Biblioteki Śląskiej: Ewa Kokot

W ramach całego projektu w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej udostępnione zostaną następujące prace (prezentowane w duetach) z ekspozycji jubileuszowej „Per Ars ad Astra”:

I wystawa
Udostępnienie: 20–30 kwietnia 2015 r.
Andrzej Tobis i Sławomir Elsner

II wystawa
Udostępnienie: 6–29 maja 2015 r.
Natalia Bażowska i Jacek Rykała

III wystawa
Udostępnienie: 5 czerwca–31 lipca 2015 r.
Marek Kuś i Ireneusz Walczak

IV wystawa
Udostępnienie: 5 sierpnia–30 września 2015 r.
Urszula Broll i Andrzej Urbanowicz

Więcej o projekcie „Badania nad zwiększeniem kompetencji młodych ludzi z rejonu Śląska do odbioru sztuki najnowszej wraz z kompleksowym kształceniem kadr animatorów kultury” – [Informacja_o_projekcie.pdf]

Organizator: Biblioteka Śląska w Katowicach
Koordynacja: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Kontakt: domoswiatowy@bs.katowice.pl, tel.: 32 25 54 321

Partnerzy projektu: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biblioteka Śląska
ul. Francuska 12
40-015 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.