Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Życie sztuką – twórczość Stanisława Witkiewicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza

Życie sztuką – twórczość Stanisława Witkiewicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji przygotowanej w Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej z okazji Roku Witkiewiczów.

100 lat temu zmarł Stanisław Witkiewicz, a przed 130 laty urodził się jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rocznice te są pretekstem do przedstawienia w śląskiej książnicy dokonań obu twórców na okolicznościowej wystawie.

Stanisław Witkiewicz (1851–1915) był architektem, malarzem, teoretykiem i krytykiem sztuki, a jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939) zajmował się malarstwem, fotografią, twórczością literacką, dramatyczną i filozofią.

Ekspozycja prezentuje dokonania oraz najważniejsze poglądy twórców. Poznajemy ich także w komentarzach i opiniach przyjaciół, rodziny oraz znanych filozofów, pisarzy i krytyków.

Dorobek Witkiewiczów oraz ich wkład w rozwój kultury polskiej oceniano odmiennie w różnych epokach. Stanisław Witkiewicz był artystą uznanym i wielbionym za życia. Stanisław Ignacy Witkiewicz, nierozumiany przez współczesnych, teraz sławą przewyższył ojca.

Witkiewicze

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
Galeria Holu Głównego

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.