Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > „Światła i Cienie” – wystawa Wojtka Kukuczki

„Światła i Cienie” – wystawa Wojtka Kukuczki

Na początku 2015 roku udaliśmy się na wyprawę, której wyczekiwaliśmy od dawna. Pierwotnie miała ograniczać się do Tajlandii, ostatecznie okazało się, że dotarliśmy także do Kambodży. Miejsca te zaskoczyły mnie pod każdym względem. Nie dlatego, że były „egzotyczne”, ale dlatego, że były inne, niż się tego spodziewałam. Uśmiech i radość życia, przyjazny stosunek do obcych i ciągła chęć świętowania – pod każdym możliwym pretekstem – podbudowane były czymś jeszcze, pewną mroczną stroną. Mroczną to nie znaczy złą, lecz… inną, różną. Może nieco obcą, ale nadal wyrażającą naturalną potrzebę. W zupełnie inny niż nasz, europejski sposób. I myślę, że takie też są te zdjęcia, które są pokłosiem naszej wyprawy. Są różnorodne, przeciwstawne. Z jednej strony – to portrety o bardzo formalnym, uporządkowanym charakterze – jasne i przyjazne. Z drugiej – to nocne, nieco niepokojące i dynamiczne kompozycje. Opozycje tworzą kolaż, uzupełniający się, składający w spójną całość. Może nie fabularną historię, ale pewną plastyczną alegoryczną opowieść, której cząstki – na pozór różne – w rzeczywistości są nierozłączne.
Katarzyna Zioło

Termin trwania wystawy: 16.07–16.08.2015 r.

Wojtek Kukuczka – główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent technikum fotograficznego, studiów magisterskich fotografia i multimedia na ASP Wrocław oraz student komunikacji wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. Obecnie doktorant Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim. Uczestnik ponad 40 wystaw fotograficznych między innymi w BWA Wrocław, CSF w Katowicach, CCK Chorzów, reprezentant ASP w dziedzinie fotografii w ramach „Foto Festiwalu” w Łodzi (2008) oraz w ramach festiwalu „The World Photography Awards – Cannes” we Francji (2007). W 2010 roku otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Wydziału Kultury miasta Wrocław, trzykrotny laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury, Wydziału Kultury miasta Katowice.

 

Biblioteka Śląska
ul. Francuska 12
40-015 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.