Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Udostępnienie prac Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza

Udostępnienie prac Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza

logo

„Per Ars ad Astra”

Od początku istnienia Instytucji Kultury Ars Cameralis, a więc od 1994 r., fundamentalną zasadą jej działalności była interdyscyplinarność. Spośród różnych form sztuki prezentowanej podczas wydarzeń, szczególnie ważna była sztuka plastyczna. Począwszy od pierwszych prezentacji wybitnych artystów, takich jak m.in.: Urszula Broll, Tadeusz Kantor czy Jiří Kolář, w ciągu dwudziestu lat pracy instytucja zorganizowała w kraju i za granicą kilkadziesiąt wystaw artystów polskich i światowych, by wymienić chociażby Josepha Beuysa, braci Jake’a i Dinosa Chapmanów, Santiago Sierrę, Jeana Michela Alberolę, Davida Lyncha, Zbigniewa Liberę i wielu innych. Historia wystaw jest historią przyjaźni, wzajemnego inspirowania się, ważnych debat i kameralnych dyskusji. Dlatego też jubileusz dwudziestolecia Instytucji Kultury Ars Cameralis został uhonorowany wystawą zbiorową. Wystawą, wyjątkową, bowiem do udziału w niej zaproszeni zostali artyści, którzy przez lata współpracowali z Instytucją Kultury Ars Cameralis bądź też w szczególny sposób zaznaczali swoją obecność. Ekspozycja tych szczególnych prac, jak i całego dorobku artystycznego Instytucji Kultury Ars Cameralis jest jednocześnie podziękowaniem złożonym nie tylko ich autorom, ale wszystkim współpracującym z nią twórcom. W wystawie udział wzięli m.in.: Jean Michel Alberola, Urszula Broll, Natalia Bażowska, Sławomir Elsner, Wojciech Kucharczyk, Marek Kuś, Andrzej Tobis, Marian Oslislo, Sławomir Rumiak, Jacek Rykała, Matylda Sałajewska, Andrzej Urbanowicz, Ireneusz Walczak. Projekt aranżacji wystawy wykonała pracownia architektowniczna bro.Kat we współpracy z Martą Gawin.

Jubileuszowa wystawa „Per Ars ad Astra” stała się inspiracją dla projektu „Badania nad zwiększeniem kompetencji młodych ludzi z rejonu Śląska do odbioru sztuki najnowszej wraz z kompleksowym kształceniem kadr animatorów kultury”, pośrednio stawiając wyzwanie dla przeniesienia tej koncepcji kuratorskiej na grunt pracy w dziedzinach animacji i edukacji kulturalnej. Prace Urszuli Broll, Andrzeja Urbanowicza, Natalii Bażowskiej, Sławomira Elsnera, Marka Kusia, Andrzeja Tobisa, Jacka Rykały i Ireneusza Walczaka staną się w ramach projektu przedmiotem badania zarówno narzędzi do odbioru sztuki, jak i własnych przestrzeni intymnego kontaktu młodzieży ze sztuką. Jednocześnie wystawy będą dostępne dla szerokiej publiczności.

W dniach 5 sierpnia30 września 2015 r. udostępniona zostanie trzecia wystawa prac:
Urszula Broll  Andrzej Urbanowicz

URSZULA BROLL – urodziła się 17 marca 1930 r. w Katowicach. W 1949 r. rozpoczęła studia w katowickiej uczelni artystycznej, wówczas filii Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W tym czasie uczestniczyła w spotkaniach grupy studentów, którzy nieoficjalną wystawą w 1953 r. zainicjowali działanie jednej z pierwszych w Polsce awangardowych grup artystycznych − St-53. Od 1964 r. intensywnie zaczęła zgłębiać filozofię C.G. Junga, a także kwestie religijno-filozoficzne hinduizmu. Znalazło to odzwierciedlenie w jej twórczości – stworzyła wiele prac, zwłaszcza akwarel, przywodzących na myśl estetykę i symbolikę hinduską. W 1967 r. włączyła się w działania Grupy Oneiron, uczestnicząc głównie w powstawaniu tzw. Czarnych Kart oraz w pracach translatorskich i wydawniczych podejmowanych przez Andrzeja Urbanowicza i Henryka Wańka. W latach 70. ograniczyła twórczość artystyczną na rzecz pogłębiania duchowych zainteresowań – w 1974 r. razem z Andrzejem Urbanowiczem współtworzyła w Katowicach pierwszą wspólnotę buddyjską. W 1983 r. opuściła Katowice i przeniosła się do Przesieki koło Jeleniej Góry, gdzie mieszka do dzisiaj. Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic oraz innych kolekcjach.

ANDRZEJ URBANOWICZ – urodził się w 1938 r. w Wilnie. W latach 1956–1958 studiował na ASP w Krakowie, a następnie na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach, gdzie w 1962 r. uzyskał dyplom. W 1963 r. miała miejsce jego pierwsza wystawa indywidualna w galerii Krzywe Koło w Warszawie. Od 1964 r. zaczął zgłębiać ezoterykę, okultyzm, starożytne religie. Pod koniec 1966 r. włączył się w działania katowickiej grupy Arkat (do 1969 r.). W 1967 r. stał się jednym z inicjatorów powstania grupy nazywanej Kręgiem Oneiron. W latach 60. i 70. zajmował się animacją niezależnego życia artystycznego, m.in. przyczynił się do powstania Galerii Śląskiej, przemianowanej następnie na Galerię Katowice PSP-ZPAP, w latach 1968–1970 zorganizował Katowickie Spotkania Twórców i Teoretyków Sztuki. W latach 70. zajmował się również podziemną działalnością wydawniczą związaną z buddyzmem. W 1974 r. założył pierwszą wspólnotę zen w Polsce. W latach 1978–1991 przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1979 r. otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. Zrealizował na emigracji 9 wystaw indywidualnych. Podejmował różnorodne działania związane z malarstwem, grafiką, tkaniną (aplikacje), performance’em i parateatrem (m.in. w latach 1992–1994 r. założył autorski teatr Oneiron 2). Uprawiał eseistykę na pograniczu sztuki i teorii kultury, prowadził warsztaty i wykłady. W 2000 r. został współzałożycielem (z Henrykiem Wańkiem) i prezesem Towarzystwa Bellmer – stowarzyszenia kultywującego tradycje surrealizmu. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic. Zmarł 22 sierpnia 2011 r. w Szklarskiej Porębie.

Kurator wystawy: Marek Zieliński
Kurator ze strony Biblioteki Śląskiej: Ewa Kokot

W ramach całego projektu w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej udostępnione zostaną następujące prace (prezentowane w duetach) z ekspozycji jubileuszowej „Per Ars ad Astra”:

I wystawa
Udostępnienie: 20–30 kwietnia 2015 r.
Andrzej Tobis i Sławomir Elsner

II wystawa
Udostępnienie: 6–29 maja 2015 r.
Natalia Bażowska i Jacek Rykała

III wystawa
Udostępnienie: 5 czerwca–31 lipca 2015 r.
Marek Kuś i Ireneusz Walczak

IV wystawa
Udostępnienie: 5 sierpnia–30 września 2015 r.
Urszula Broll i Andrzej Urbanowicz

Więcej o projekcie „Badania nad zwiększeniem kompetencji młodych ludzi z rejonu Śląska do odbioru sztuki najnowszej wraz z kompleksowym kształceniem kadr animatorów kultury” – [Informacja_o_projekcie.pdf]

Organizator: Biblioteka Śląska w Katowicach
Koordynacja: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
Kontakt: domoswiatowy@bs.katowice.pl, tel.: 32 25 54 321

Partnerzy projektu: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biblioteka Śląska
ul. Francuska 12
40-015 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.