Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Katowice – 150. rocznica nadania praw miejskich

Katowice – 150. rocznica nadania praw miejskich

Historia Katowic znaczona jest kilkoma ważnymi wydarzeniami, które odcisnęły swoje piętno zarówno na wyglądzie architektonicznym, jak również na rozwoju kulturalnym i społecznym miasta.

Wystawa została pomyślana, jako prezentacja dorobku piśmienniczego na temat Katowic, przechowywanego w Bibliotece Śląskiej. Nacisk został położony na opracowania historyczne (zarówno polskie, jak i niemieckie), opisujące Katowice w różnych epokach i z różnego punktu widzenia. W gablotach zaprezentowano opracowania mające charakter monografii, dokumenty dotyczące poszczególnych okresów historycznych i rejestrujące zmiany zachodzące w Katowicach w czasach najnowszych.

Dokument nadający Katowicom prawa miejskie podpisany został 11 września 1865 r., ale początki dzielnic wchodzących w skład miasta sięgają wieków średnich. Bogatą historię Załęża, Bogucic, Roździenia, Szopienic, Ligoty, Podlesia, Zarzecza, Piotrowic, Dąbrówki oraz Giszowca i Nikiszowca przedstawiają książki zgromadzone na wystawie w witrynach.

Jako ciekawostkę prezentujemy przewodniki i informatory katowickie z różnych lat oraz przedwojenną księgę adresową Katowic.

Wystawę uzupełniają oryginalne dokumenty pochodzące ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej.

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
Mała Galeria Holu Głównego

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.