Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Jan Długosz (1415–1480). Wystawa ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach czynna w Bibliotece Głównej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

Jan Długosz (1415–1480). Wystawa ze zbiorów Biblioteki Śląskiej w Katowicach czynna w Bibliotece Głównej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

Wystawa ze zbiorów śląskiej książnicy przygotowana z okazji Roku Długoszowskiego ukazuje sylwetkę i zróżnicowaną genologicznie twórczość kanonika krakowskiego na tle dzieł historiografii polskiej, śląskiej i pomorskiej. Ekspozycja towarzyszy konferencji naukowej „Od-czytywanie Długosza” organizowanej przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie (od 16 do 17 września 2015 r.) i będzie czynna od 16 września do 2 października 2015 r.

Ekspozycja ukazuje najdawniejsze żywoty kanonika krakowskiego i jego związki z piętnastowiecznym Krakowem. Zróżnicowaną twórczość Jana Długosza – chorografa, historiografa, twórcy literackich wizerunków i heraldyka – ukazano, prezentując rozmaite wydania jego dzieł. Biblioteka Śląska posiada starodrukowe wydania Annales Jana Długosza z lat 1615 i 1711–1712, siedemnastowieczne edycje tekstów hagiograficznych poświęconych św. Stanisławowi i św. Kunegundzie, a także dziewiętnastowieczne wydania katalogów biskupów polskich i dzieł zawierających informacje heraldyczne. Na wystawie zaprezentowano również zbiory rękopiśmienne, m.in. materiały Wandy Semkowicz-Zarembiny do krytycznego wydania Roczników oraz zbiór pocztówek archiwalnych wydanych przed 1939 r.

Dopełnieniem ekspozycji poświęconej Długoszowi jest prezentacja dzieł historiograficznych, które powstały między XV a XVIII w. Z bogatego zasobu starych druków Biblioteki Śląskiej wybrano teksty pozostające pod wpływem i korzystające w wyraźny sposób z opisu dziejów Polski sporządzonego przez wychowawcę synów królewskich.

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.