Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Jan Długosz (1415–1480) chorograf, historiograf, heraldyk, twórca literackich wizerunków

Jan Długosz (1415–1480) chorograf, historiograf, heraldyk, twórca literackich wizerunków

W sześćsetną rocznicę urodzin Jana Długosza w Bibliotece Śląskiej przygotowano wystawę poświęconą życiu i twórczości najsławniejszego polskiego kronikarza, pierwszego chorografa, ojca polskiej heraldyki, twórcy literackich wizerunków świętych i biskupów.

Ekspozycja ukazuje najdawniejsze żywoty kanonika krakowskiego i jego związki z piętnastowiecznym Krakowem, ze szczególnym uwzględnieniem kancelarii Zbigniewa Oleśnickiego i dworu królewskiego. Twórczość Jana Długosza ukazano, prezentując rozmaite wydania jego dzieł. Biblioteka Śląska posiada starodrukowe wydania Annales Jana Długosza z lat 1615 i 1711–1712, siedemnastowieczne edycje tekstów hagiograficznych poświęconych św. Stanisławowi i św. Kunegundzie, a także dziewiętnastowieczne wydania katalogów biskupów polskich i dzieł zawierających informacje heraldyczne: Banderia Prutenorum i Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae. Na wystawie przypomniano również postać i osiągnięcia naukowe Wandy Semkowicz-Zarembiny, która ustaliła łaciński tekst Annales, będący podstawą do dwudziestowiecznego wydania kroniki. Dopełnieniem ekspozycji są wydawnictwa jubileuszowe z lat 1880, 1915 i 1980 przypominające postać historiografa oraz materiały rękopiśmienne z wypracowaniem szkolnym Amelii Niemczewskiej i zapisami z wykładów krakowskich profesorów autorstwa studenta Kazimierza Gołby.

Istotną częścią wystawy poświęconej Długoszowi jest prezentacja dzieł historiograficznych, które powstały między XV a XVIII w. Z bogatego zasobu starych druków Biblioteki Śląskiej wybrano teksty korzystające w wyraźny sposób z opisu dziejów Polski sporządzonego przez wychowawcę synów królewskich, które przynależą do historiografii polskiej, śląskiej i pomorskiej.

Serdecznie zapraszamy na wystawę przygotowaną w Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej z okazji Roku Długoszowskiego.

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
Galeria Holu Głównego

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.