Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Teatr amatorski na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim

Teatr amatorski na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim

Życie teatralne na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim zaczęło się rozwijać już ponad pół wieku przed powstaniem pierwszej polskiej sceny zawodowej w Katowicach (w 1922 r.). Wyrastało z potrzeby uczestniczenia w widowiskach poruszających aktualne problemy życia codziennego Ślązaków oraz kultywowania polskiej tradycji i języka, której nie mogły zaspokoić spektakle zawodowych teatrów niemieckich. Już od połowy XIX w. działacze społeczni, tacy jak Juliusz Ligoń (1823–1889), Karol Miarka (1825–1882), Jan Gajda (1827–1911) i Piotr Kołodziej (1853–1931), tworzyli amatorskie zespoły teatralne, dla których pisali, a często i reżyserowali sztuki.

Na wystawie prezentowane są m.in.: rękopiśmienne, jak i drukowane sztuki P. Kołodzieja i J. Ligonia. Uzupełnia je, zawierający wykaz sztuk, Katalog bibljoteki Teatrów amatorskich, wydany w Katowicach w 1927 r. Wśród eksponatów znajdują się też świadectwa szkolne Kazimierza Olszewskiego (badacza, którego pasją był teatr amatorski), własnoręcznie napisany życiorys, przykładowa korespondencja, a także fragment obszernej kartoteki i innych gromadzonych materiałów, jak fotografie grup teatralnych, dekoracji itp.

Wystawę uzupełniają dokumenty życia społecznego: programy imprez, zaproszenia na spektakle, wielkoformatowe afisze teatralne. Zapraszamy.

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
Galeria przy kawiarni

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.