Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > POKAZ SZTUKI KOBIET – wystawa prac Jolanty Jastrząb

POKAZ SZTUKI KOBIET – wystawa prac Jolanty Jastrząb

Autorki łączy zmysłowy charakter ich dzieł, głęboka empatia wyrażana w pracy z młodzieżą, dziećmi czy osobami wykluczonymi, jak również integrowanie działań twórczych z umiejętnością przekazywania innym wiedzy o istocie sztuki. Wspólna jest im również współczesna energia kobiet, spójna ze zmianą roli społecznej artysty w XXI wieku i jednocześnie kreująca tę zmianę na poziomach trudnych, subtelnych, niedostępnych dla każdego.

Pokaz I – Jolanta Jastrząb "Chodźmy pojeździć rowerem po Księżycu"

Wystawa czynna od 15 kwietnia do 30 maja 2016 r.

Wernisaż: 15 kwietnia 2016 r., godz. 17.00

Kurator: Ewa Kokot

Jolanta Jastrząb – urodzona w Blachowni w 1971 r. Absolwentka Liceum Plastycznego w Częstochowie (1991). Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki w Katowicach). Dyplom uzyskała w 1997 r. w pracowni projektowania graficznego prof. Tomasza Jury oraz malarstwa prof. Romana Nowotarskiego. Stopień doktora sztuki otrzymała w 2004 r., a doktora habilitowanego – w 2011 r. Obecnie profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pełni funkcję Kierownika Katedry Malarstwa i Kierownika Środowiskowych Studiów Doktoranckich. Prowadzi pracownię I roku na kierunku malarstwo. Prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Autorka m.in. takich cykli, jak: Zaklęte w lodzie, Szuflady, Zapach dzikiej róży, Osiem, Skatepark, Crazy Julka, Kalendarz kobiety, T-shirt, Qurilla, Obserwator/ja, Burnout. Od 2010 r. realizuje projekty artystyczne w działaniach terapeutycznych. Zrealizowała projekt „Sztuka narzędziem społecznej terapii”, obejmujący cykl warsztatów plastycznych z udziałem kobiet odbywających bezwzględne kary pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Lublińcu. Od 2014 r. w ramach programu dydaktycznego dla studentów I roku malarstwa ASP w Katowicach – wspólnie z dr Małgorzatą Rozenau – realizuje przedsięwzięcie „Druga Przestrzeń”, którego przedmiotem są działania artystyczne i resocjalizacyjne w Areszcie Śledczym w Katowicach oraz warsztaty w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekarach Śląskich i Zakładzie Pomocy Długoterminowej na Nikiszowcu w Katowicach. Była jednym z animatorów w projekcie „Mój kawałek ogrodu”, który powstał z myślą o czasowo wykluczonej młodzieży – pacjentach doświadczających choroby nowotworowej.

Terminy wystaw:

Jolanta Jastrząb – od 15 kwietnia do 30 maja 2016 r.

Irena Imańska – od 10 czerwca do 31 sierpnia 2016 r.

Małgorzata Jabłońska – od 9 września do 30 października 2016 r.

Aneta Hąc – od 18 listopada do 31 grudnia 2016 r.

 

Biblioteka Śląska
ul. Francuska 12
40-015 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.