Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > „Ogrody japońskie w fotografii Małgorzaty Wołodźko”

„Ogrody japońskie w fotografii Małgorzaty Wołodźko”

Autorka wystawy – Małgorzata Wołodźko, jest architektem krajobrazu. Fascynacja Japonią przejawia się w jej życiu prywatnym i zawodowym. Wydała książkę „Ogrody w kulturze dawnej Japonii”, prowadzi wykłady poświęcone ogrodom japońskim, a także zajmuje się ich projektowaniem. Wystawa jest owocem jej pobytu w Kioto – mieście tysiąca ogrodów, w którym nadal unosi się duch dawnej Japonii.

Prezentowane zdjęcia ukazują różnorodność stylów ogrodów japońskich, które są dziełami sztuki. Ich kompozycja, układ przestrzenny, wykorzystanie skał, drzew, krzewów, wody, ukształtowania terenu oraz rola, jaką odgrywają słońce, wiatr, pory roku i upływ czasu – wszystko to zostało głęboko przemyślane, starannie zaplanowane i wykonane. Ogrody te niezwykle subtelnie odzwierciedlają najważniejsze prawa natury, wzajemne przenikanie się i harmonijne współistnienie przyrody z elementami stworzonymi ręką człowieka. Japończycy od najdawniejszych czasów miłowali piękny krajobraz. Ogrody były i są miejscem rozmyślań i kontemplacji.

Autorka pragnęła uchwycić i utrwalić na zdjęciach piękno tych ogrodów, pokazać przemijający czar ulotnych chwil w tak odległych miejscach. Ma nadzieję, że wystawa przybliży chociażby w niewielkim stopniu Japonię, ciągle zadziwiający i tajemniczy kraj Dalekiego Wschodu, gdzie ludzie – tak samo jak my – są wrażliwi na piękno przyrody, ale uzewnętrzniają tę wrażliwość w odmienny i odkrywczy dla nas sposób.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.