Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Wystawa fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa

Wystawa fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa

Prof. zw. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej zaprasza na wystawę fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa – „Uchwycona chwila”.

Wystawa fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa, jej dziadka i Mistrza, to wyjątkowy pokaz współczesnej fotografii barwnej skonfrontowanej z czarno-białymi kliszami z końca XIX wieku. Prezentuje fotograficzne studia do słynnych młodopolskich kompozycji Weissa, niezwykłe akty i portrety. A wszystko to owiane aurą  modernistycznej uczuciowości.

Towarzyszą im wysmakowane współczesne fotografie Renaty Weiss, w których dochodzi do głosu tradycja wyniesiona z domu i zachwyt nad doskonałością natury. Artystka stawia na kolor, światło i kompozycję. Jej fotograficzne etiudy charakteryzują się asymetrią, wycinkowością, dążeniem do minimalistycznych efektów, a ich ikonosfera jest rozległa. Od magicznych martwych natur, poprzez różnorodne studia refleksów na wodzie, elementy industrialnej architektury, po postacie ludzkie wpisane w kulturowy kontekst. Na szczególną uwagę zasługują prawie monochromatyczne, abstrakcyjne obrazy zjawisk natury, których rozszyfrowanie może być dla odbiorcy wyzwaniem.

Atrakcją wystawy są oryginalne rysunki piórkiem Weissa, będące projektami młodopolskich ilustracji i winiet do czasopisma „Życie”. Będzie można zobaczyć czasopisma kolekcjonowane przez artystę, wśród nich unikatowe egzemplarze „Ver Sacrum” (pisma Secesji Wiedeńskiej) i krakowskiego „Życia” Stanisława Przybyszewskiego. Ponadto tomiki młodopolskiej poezji ilustrowane przez artystę oraz wielki secesyjny afisz Raut artystyczny z 1898 r. (bliski plakatom Toulouse-Lautreca).

Ciekawostką jest też korespondencja artysty ze znanymi malarzami, a zwłaszcza faksymile listów Stanisława Wyspiańskiego. Dla miłośników i kolekcjonerów starej fotografii nie lada gratką okażą się autentyczne pudełka na szklane klisze pochodzące z Paryża.

Wystawa czynna 1–28 lutego 2017 r.
Wernisaż odbył się 2 lutego 2017 r. o godz. 17.00.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
Galeria Holu Głównego

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.