Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Wystawy > Wystawa „Dziedzictwo Marcina Lutra na Śląsku”

Wystawa „Dziedzictwo Marcina Lutra na Śląsku”

Marcin Luter nigdy nie był na Śląsku, ale jego nauka i poglądy dotarły tu bardzo szybko, bo już u progu lat dwudziestych XVI wieku. Wystawa przygotowana z okazji Roku Reformacji przedstawia postać Marcina Lutra oraz wielkie dziedzictwo, jakie pozostało po nim na ziemi śląskiej.

Pięćsetna rocznica wystąpienia Marcina Lutra w Wittenberdze to okazja do zaprezentowania historii reformacji na Śląsku. Z bogatych zbiorów Biblioteki Śląskiej wybrano najciekawsze rękopisy, druki i mapy z ozdobnymi kartuszami, związane z wydarzeniami przełomowymi dla tego ruchu, takimi jak pokój w Augsburgu, wojna trzydziestoletnia, ugoda w Altranstädt czy podział Śląska w 1742 roku między monarchie pruską i austriacką. Pokazano także dzieła śląskich ewangelików, ze szczególnym uwzględnieniem pastorów (m.in. Ambrosiusa Moibanusa i Samuela Zasadiusa). Całość ekspozycji dopełniają grafiki, archiwalne karty pocztowe i fotografie przedstawiające budynki kościołów ewangelickich.

Najciekawszymi pamiątkami związanymi z wittenberskim reformatorem, jakie zaprezentowano na wystawie są niewątpliwie starodrukowe wydania jego dzieł, na czele z przekładem Biblii, pochodzące z rozmaitych oficyn europejskich, a także z Wrocławia czy Jeleniej Góry. Cennymi eksponatami są szesnastowieczne druki z wytłoczonymi na oprawach wizerunkami Marcina Lutra i jego najbliższego współpracownika – Filipa Melanchtona. Niezwykle interesujące są również protestanckie modlitewniki i kancjonały wykorzystywane przez wiernych na Śląsku. Bardzo często są to egzemplarze zaczytane, z wyraźnymi śladami codziennego użytkowania, charakteryzujące się cennymi i oryginalnymi oprawami.

Wstęp wolny!
Zapraszamy!

 

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice
Hol główny

[wróć do strony Archiwum wystaw]


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce.