Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Audiobooki

Audiobooki

Historie mówione towarzyszą człowiekowi znacznie dłużej niż słowo pisane. O ile czytanie jest czynnością wykonywaną w samotności, o tyle słuchanie wzmacnia więzi społeczne. Wraz z rozwojem cywilizacji tęsknota za słuchaniem opowieści była coraz większa i to w niej możemy doszukiwać się źródeł dzisiejszych audiobooków. Słuchanie czyjegoś głosu dla wielu z nas jest kojące i przypomina czasy dzieciństwa, w których rodzice czytali nam bajki na dobranoc. Pod koniec XIX wieku Thomas Edison, być może kierujący się właśnie takimi wspomnieniami, nagrał na fonografie wierszyki dla dzieci, w czym możemy dopatrywać się początków książki mówionej. Jednak dopiero w latach 50. pojawiły się w sprzedaży pierwsze winyle z książkami mówionymi. Popularność zyskały dwie dekady później, kiedy na rynku pojawiły się kasety magnetofonowe.

Dziś audiobooki uprzyjemniają czas i relaksują, lecz przede wszystkim świetnie sprawdzają się w dzisiejszych zabieganych czasach, które wymagają od nas wielozadaniowości. Książek mówionych można słuchać podczas prac domowych, w czasie biegu, spaceru, a także podczas wypoczynku na plaży.

Raport Biblioteki Analiz o polskim rynku wydawniczym i Raport o Stanie Czytelnictwa w Polsce wskazują, że audiobooki stają się coraz popularniejsze i zwiększa się zarówno liczba ich wydawców, jak i publikowanych tytułów. Co ciekawe, książki mówione, cieszą się dużym zainteresowaniem licealistów dla których są przyjemnym sposobem zapoznania się ze szkolnymi lekturami.

Przedstawicieli wszystkich grup wiekowych zapraszamy do Strefy Otwartej Biblioteki Śląskiej, gdzie wyeksponowana jest część zbiorów płyt z audiobookami. Na miejscu, na udostępnionych czytelnikom tabletach, można przesłuchać fragmentów wybranych tytułów. Wszystkie audiobooki ze zbiorów Biblioteki Śląskiej są udostępnione do wypożyczenia – pełny wykaz dostępnych pozycji prezentujemy w pliku poniżej. Limit wypożyczonych audiobooków na jedną osobę to 10 tytułów – po szczegóły zapraszamy do Regulaminu korzystania ze zbiorów. Biblioteka Śląska stale uzupełnia kolekcję audiobooków o nowe pozycje.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną listą dostępnych tytułów.


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Zapoznaj się z polityką prywatności.