Nazwa Biblioteki Śląskiej flaga Unii Europejskiej Cieniowany pasek

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Ferie w Bibliotece Śląskiej

Ferie w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska, plac Rady Europy 1, Katowice
informacja biblioteczna tel.: (+48) 32 20 83 740, e-mail:
info@bs.katowice.pl

  • Strefa Otwarta – można tu rozsiąść się w wygodnej kanapie i spędzić wyjątkowe chwile z ciekawymi zbiorami, które zostały specjalnie wybrane i umieszczone na regałach. Na czytelników czekają najbardziej atrakcyjne nowości – na półkach znajdziemy beletrystykę, literaturę faktu, komiksy, czasopisma, audiobooki czy książki dla dzieci. Strefa Otwarta nie jest miejscem, w którym panuje cisza, można tu spędzać wspólnie czas z przyjaciółmi przy stołach pracy wspólnej. Również rodzice z dziećmi mogą zapewnić swoim pociechom możliwość zabawy w wydzielonej przestrzeni, tzw. Cieplarni, gdzie znajdą nie tylko zabawki, ale także nowości literatury dziecięcej. Komiksy to jedna z najbardziej rozwijających się ofert Strefy Otwartej, a na miłośników doznań wizualnych czekają interesujące i pięknie wydane wydawnictwa albumowe.
  • Inter Libros – inspirujące spotkania wśród cennych książek, pokazy i prelekcje w przystępny sposób przybliżające różnorodne zbiory biblioteczne. Oferta skierowana jest przede wszystkim do studentów kierunków humanistycznych, ale także uczniów szkół różnego typu, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz wszystkich pragnących poznać bogate i unikatowe zbiory Biblioteki Śląskiej.

Pokazy i prelekcje dla dzieci i młodzieży w przystępny i ciekawy sposób przybliżą zbiory biblioteczne m.in.:

  • Najmniejsze i największe – od miniaturowej książki do olbrzymiego tomu.
  • Z czego uczyli się nasi pradziadkowie – dawne podręczniki i elementarze.
  • Zanim pojawiła się empetrójka – płyty analogowe, pocztówki, kasety.

Informacji o zajęciach, wykładach i prezentacjach udziela Dział Zbiorów Specjalnych, tel.: (+48) 32 20 83 883; e-mail: edukacja@bs.katowice.pl, poniedziałek–piątek w godz. 8.00–15.00.

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice
tel.: (+48) 32 255 43 21, e-mail: domoswiatowy@bs.katowice.pl

4 RAZY K, czyli ferie zimowe
Książka / Konserwacja / Kino / Kraina

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej wraz z Działem Ochrony, Konserwacji i Archiwizacji Zbiorów organizują w czasie ferii zimowych cykl spotkań 4 RAZY K. W jego ramach odbędą się m.in. pokazy filmów animowanych oraz pokazy konserwatorskie. Będzie też można zwiedzić Gabinet Alfreda Szklarskiego i gmach główny Biblioteki Śląskiej.

Zapraszamy dzieci do opowieści o ukrytych i tych oczywistych miejscach Biblioteki Śląskiej. Podczas zwiedzania budynku uczestnicy dowiedzą się, gdzie można wypożyczyć książki i jak korzystać z bibliotecznego systemu komputerowego. Obejrzą też wystawy aktualnie prezentowane w holu głównym: „II powstanie śląskie”, „A świerki będą nadal śpiewały Twoje helokanie”, „Sztuka a prawo karne”. Następnie wezmą udział w pokazie pt. „Książka bez tajemnic – tajniki pracy konserwatora”, który odbędzie się w Pracowni Konserwacji. To tutaj wprowadzimy dzieci w zagadnienia budowy książki zabytkowej. Opowiemy o tym, z czego składa się książka i jak powstaje. Omówimy również specyfikę pracy konserwatora. Wyjawimy, do czego służy kostka introligatorska, jak posługiwać się szywnicą i jak wyczerpać papier na maszynie. W budynku przy ulicy Francuskiej odbędą się pokazy animacji dziecięcych i opowieści o krainach związanych z podróżami Tomka Wilmowskiego. Wszystko to na podstawie osobistej biblioteki pisarza. Będziemy rozwijać ten wątek odwiedzając Gabinet Alfreda Szklarskiego. Filmy animowane zostaną udostępnione dzięki uprzejmości Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Chętnych do udziału w wydarzeniach prosimy o zgłoszenia na adres: domoswiatowy@bs.katowice.pl lub tel.: (+48) 32 255 43 21.

Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej, ul. Ligonia 7, Katowice
tel.: (+48) 32 251 42 21 wew. 233, 234, e-mail:
biblioterapeutyczny@bs.katowice.pl

Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej na okres ferii zimowych przygotował serię bezpłatnych warsztatów biblioterapeutycznych dla dzieci klas młodszych szkoły podstawowej. Warsztaty mają charakter zamknięty, skierowane są do grup zorganizowanych i przeprowadzane po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

  1. Ekomisja – Ratujmy naszą planetę – warsztaty terapeutyczne dot. ekologii.
  2. Mój najlepszy przyjaciel – warsztaty biblioterapeutyczne oparte na twórczości Barbary Gawryluk.
  3. Gawęda o smokach – prezentacja multimedialna połączona z warsztatami artystycznymi.
  4. Szeregowy Wojtek Miś – warsztaty biblioterapeutyczne na podstawie książki Łukasza Wierzbickiego Dziadek i Niedźwiadek.
  5. Historie z życia pszczół – warsztaty biblioterapeutyczne na podstawie książki Piotra Sochy Pszczoły.

Chętnych do udziału w wydarzeniach prosimy o zgłoszenia na adres: e-mail: biblioterapeutyczny@bs.katowice.pl; tel.: (+48) 32 251 42 21 wew. 233, 234.


Zamknij

Ta strona używa plików cookies. Zapoznaj się z polityką prywatności.